ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů
Památky

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Poslechněte si audio verzi článku
Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.
Zaniklé zámky za sebou většinou mají podobnou historii jako ty, které dosud existují. Středověká hradiště se postupně měnila ve dvorce, tvrze, kamenné hrádky a hrady. Protože ale hrady, často důkladně opevněné a obehnané hradbami a příkopy, byly pro trvalé bydlení nepohodlné i nepraktické, čas renesance byl pro řadu šlechtických rodů dobou změn. Některé hrady byly přestavěny na zámky, jinde je panstvo opustilo úplně a vybudovalo si zámky jinde, často zakomponované do krajiny a doplněné parky a zahradami. Jenže osudy mnohých z nich změnily požáry, změny politického režimu, majetkové poměry, dědictví a jiné nečekané události. Zříceniny se tak nestaly jen z hradů, opuštěných v hlubokých lesích a na skalních útesech, ale také z leckterých noblesních zámků. Pojďte se zblízka podívat na Zvířetice, pohádkový Krakovec, na Horní Hrad a další zámky a zámečky, které se proměnily anebo právě nyní mění ve zříceniny.
 
Zvířetice ve své renesanční kráse na přelomu 16. a 17. století
Zvířetice jak je známe nyní

Zvířetice: zámek, který neexistuje

Znáte Zvířetice u Bakova nad Jizerou? Rozeklané zdi, oblouky sklepů, prostranství se studnou a torzo věže vypadají na první pohled jako hrad, ale kdepak: Zvířetice se řadí mezi zaniklé zámky. Rozhlédněte se po prostoru před vstupem, kde jsou dodnes upravené pěšinky a trávníky. Jak by jim slušely upravené květinové záhony, romantické arkádové ochozy, zahrady a vinice, jak působivá by byla cibulová báň na věži?

Sice už neexistuje, ale bývala tu: v 16. století Vartenberkové postupně přestavěli Zvířetice na renesanční zámek, přibližně o sto let později tu rod Valdštejnů nechal postavit barokní kapli. Valdštejnové se nakonec odstěhovali na pohodlnější a modernější zámek v Mnichově Hradišti, zatímco Zvířetice sloužily pro správu panství. Jejich zkázu přivodily požáry v roce 1693 a další v roce 1720, po zásahu bleskem. Po prvním ohni zámek ještě opravili, po druhém ho definitivně opustili.

Když se v 19. století Zvířetice objevily na obrazech malířů a cestovatelů, jako byl například Karel Hynek Mácha, zámek už rozhodně nepřipomínaly. Jejich zkázu podobně jako na nedalekých Michalovicích dovršil moderní vynález v podobě železniční trati, která protnula hradní návrší. Odstřely skal poničily věže obou hradů: michalovická věž Putna je od té doby nahnutá, zvířetická věž se v roce 1897 zčásti zřítila.

Pro roli domova krásné princezny v některé z filmových pohádek se sice Zvířetice nehodí, ale filmaři si je přesto oblíbili: ruina zámku se proměnila třeba v loupežnické doupě ve filmu Máj režiséra a kameramana F. A. Brabce.
 

Pohádkový Krakovec

I když se o Krakovci píše jako o pohádkovém hradu, šlo spíš o gotický zámek. Traduje se, že na stejném místě původně stávalo hradiště bájného Kroka, otce Kazi, Tety a Libuše, a podle něj prý Krakovec dostal jméno. Jisté je, že si ho v roce 1381 nechal postavit křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok, jeden z oblíbenců krále Václava IV., a že Krakovec dokonale naplňoval požadavky reprezentace a pohodlného bydlení. Krakovec svým luxusem mohl konkurovat královským hradům: dokonce tu byly vestavěné skříně a topení, kde systém průduchů rozváděl ohřátý vzduch z centrálních kamen po celém hradě. Žádné hradby a velká okna v přízemí paláce napovídají, že s jeho obranou si stavitel a majitel moc hlavu nelámal, zato interiéry zdobily složité a krásné žebrové klenby; na mnoha místech je můžete vidět dodnes.

Krakovec měl štěstí: do jeho podoby nezasáhla žádná výraznější přestavba, i když například renesanční štíty a dřevěné části budov vzaly za své, podobně jako části paláců. Navíc si zahrál ve slavných českých pohádkách Princ a Večernice a Ať žijí duchové. V něm dokonce na jednom záběru můžete vidět věž se špičatou střechou, ve skutečnosti ale na Krakovci nikdy nebyla: šlo jen o zmenšený model, využitý pro natáčení. Skutečný zato je celodřevěný ručně tesaný most z roku 2005, který svým rozsahem v Evropě nemá obdoby.
 

Zámek, hrad i zřícenina Horní Hrad alias Hauenštejn

Unikátní příběh provází hrad a zámek Horní Hrad, zvaný též Hauenštejn. Kdysi středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří se po přestavbě v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky proměnil v rozlehlý zámek se spoustou věžiček, cimbuřím a výstavným rytířským sálem. Po druhé světové válce sídlo přešlo do rukou státu, který tu nejprve zřídil ubytovnu, pak polepšovnu, a nakonec nechal zámek zchátrat.

Naštěstí se v roce 2000 Hauenštejn dostal do soukromých rukou a od té doby můžete sledovat jeho proměny. Prohlédnout si můžete nejen celý areál s hradní hodovnou v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, ale i Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem anebo se projít arboretem s botanickou zahradou. Na hradě se pořádá spousta akcí včetně oblíbených nočních prohlídek.
 

Další zaniklé zámečky a zámky

Další zaniklé zámečky a zámky jsou skvělou inspirací pro kratší procházky nebo zastavení cestou. Kam vás s Kudy z nudy pozveme?
Věda a historie není nuda: Most, Doupov a Přísečnice – města, která neexistují

Věda a historie není nuda: Most, Doupov a Přísečnice – města, která neexistují

Pod hladinami přehrad zmizela místa, která by dnes patřila k turistickým perlám – třeba Červenské nebo Svatojánské proudy. Voda se zavřela i nad řadou vesnic a osad, další zanikly kvůli těžbě uhlí. Někdy šlo o samoty, ale jindy o velká města, kde žily tisíce a dokonce desetitisíce lidí. Pojďte se s jejich osudy seznámit na Kudy z nudy.

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Hledáte zajímavé tipy na rodinné výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou Památky

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Zřícenina zámku Lipová Památky

Zřícenina zámku Lipová

Zámek v Lipové na Šluknovsku je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory Památky

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.

Výlet podle filmu Hastrman

Výlet podle filmu Hastrman

Křehký kamenný můstek, vodopád a podivné sochy, zřícenina středověkého hradu a romantického letohrádku, překrásná lipová alej a spousty dalších překvapení: to všechno nabízí mystická krajina pod horou Vlhošť, jen pár kilometrů od Máchova jezera. Vydejte se sem pěšky nebo na kole za tajemným Hastrmanem.

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan Památky

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan je na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Už v polovině 19. století byl ale opuštěn a dodnes se z něj zachovaly jen dvě obvodové zdi.

Zřícenina zámku Kostelní Bříza Památky

Zřícenina zámku Kostelní Bříza

Zřícenina zámku ve vesnici Kostelní Bříza u Březové pochází z 18. století a stojí v areálu poplužního dvora. K zámku přiléhá i zámecký park chráněný jako kulturní památka.

Zřícenina zámečku Lískovice u Hořic Památky

Zřícenina zámečku Lískovice u Hořic

Pseudogotický zámeček pochází z roku 1884. V současné době je velmi špatné stavu.

Zřícenina loveckého zámečku Bažantnice u Loukova Památky

Zřícenina loveckého zámečku Bažantnice u Loukova

Areál bývalého loveckého zámečku Bažantnice, se nachází severním směrem za vesnicí Loukov, po pravé straně silnice vedoucí na Svijany.

Zřícenina zámku Prostiboř Památky

Zřícenina zámku Prostiboř

Prostibořský zámek byl původně přestavěný hrad, který byl vybudován na ostrožně nedaleko od Kladrub. Gotický hrad zde stával od 14. století, poté byl v 18. století přestavěný na patrový zámek. Zámek je dnes zpustlý a probíhají zde rekonstrukční práce.

Zřícenina zámku Zahájí Památky

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova Památky

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova

Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Zřícenina zámku Světce Památky

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.

Janův hrad v Lednici Památky

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Zřícenina loveckého zámku Neulust Památky

Zřícenina loveckého zámku Neulust

Zřícenina loveckého zámečku Neulust se nachází asi 11 kilometrů od města Vysoké Mýto, nedaleko silnice spojující Uhersko s Trusnovem. Zámeček byl zbořen v roce 1906, do dnešních dnů se zachovaly pouze skromné zbytky základů a zdí. I přesto ale má místo své kouzlo a nabízí také krásnou vyhlídku.

Zřícenina zámku Chvatěruby Památky

Zřícenina zámku Chvatěruby

Z hradu ve Chvatěrubech se dochovaly jen některé základní zdi na kterých byl stavěn nikdy nedokončený zámek. Hlavní jádro dnes tvoří obdélná renesanční palácová budova, která v úrovni sklepů obsahuje gotickou hradbu. Na palác pak navazují nedostavěná barokní zámecká křídla.

Dianin dvůr v Českém lese – zřícenina zámečku Dianahof Památky

Dianin dvůr v Českém lese – zřícenina zámečku Dianahof

V těsné blízkosti německých hranic v Českém lese, objevíte ruiny Dianina dvora, loveckého zámečku ze začátku 19. století. Nachází se u turistického hraničního přechodu Švracava (Schwarzach), v katastru obce Rybník.