ÚvodAktualityJazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Poslechněte si audio verzi článku
Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kolébkou jazzu je americké město New Orleans. Jazz se vyvinul z afro-americké hudby černochů a prolíná se v něm černošský folklor, worksongy, gospely, spirituály a blues s hudbou přistěhovalců z Evropy. Pro jazz jsou typické saxofony, trubky, pozouny a klarinety, bicí, klavír a kytary, hudebníci hodně improvizují podle momentální nálady. Protože jazz přebíral prvky populární hudby a dalších stylů, výsledkem je pestrá směsice, oblíbená mezi muzikanty i posluchači. Mezi jazzové styly se tak řadí například bebop, dixieland, gypsy jazz, soul, swing, rhythm and blues a další.

118-jazz-shutterstock-1786704125-1.jpg
 

Česká jazzová scéna

Odkud vzal jazz či džez své jméno? Nejčastější vysvětlení míří do kolébky tohoto stylu, do New Orleans, kde prý začátky džezu provázel populární parfém s jasmínovou vůní. První jazzové skupiny proto používaly ve svém názvu slovo „jass“ – ale kdo ví, jak to bylo?



Lépe se dá vysledovat zrod jazzu v české hudbě, kde se slovo jazz zřejmě poprvé objevilo v roce 1919 v názvu skladby Wentery Jazz skladatele Otakara Samka. S jazzem, jak se v té době hrál v USA, měla tahle hudba jen málo společného, protože jako jazzový se tehdy označoval téměř jakýkoli orchestr, kde se hrálo na bicí. Zato už v roce 1928 vyšla kniha s prostým názvem Jazz – první česká a jedna z prvních evropských knih pojednávajících o jazzu, která inspirovala řadu hudebníků.

Z jazzového prostředí vyšel Jaroslav Ježek, brilantní dvorní skladatel Voskovce & Wericha a Osvobozeného divadla. Jeho tvorba někdy bývá označována jako raný český swing.

Podobně jako ve svých počátcích v USA, kdy byl jazz považovaný za podřadnou hudbu pro méněcenné rasy, zažíval těžké časy i u nás, a to hlavně za druhé světové války a během totalitního režimu.
 

Pražské koncerty Louise Armstronga 1965

Uvolnění přinesl přelom padesátých a šedesátých let: mezi český jazz se řadí tvorba Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, jazz inspiroval i řadu dalších umělců od výtvarníků přes básníky až po filmaře. V dobách, kdy do tehdejšího Československa příliš hudebních hvězd ze Západu nejezdilo, se skutečným zjevením stal rok 1965 a vystoupení Louise Armstronga v pražské Lucerně. Americký jazzman přezdívaný Satchmo („Velká huba“) se u nás zastavil v rámci evropského turné, a Praha byla jeho první a zároveň nejdelší zastávkou z celé hudební štace. Kromě Německa a Československa se vydal i do Rumunska, Bulharska nebo Jugoslávie, ještě jednou se pak v létě vrátil do Budapešti.



Během svého desetidenního pobytu v Praze Armstrong odehrál v Lucerně devět zcela vyprodaných koncertů; moderovali je právě Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Armstrong v té době byl na vrcholu slávy, jeho píseň Hello Dolly kralovala hitparádám a v hudebních žebříčcích roku 1964 dokonce z prvního místa sesadila hit Beatles Can’t buy me love. Armstrong také stihl navštívit divadlo Semafor, Pražský hrad a katedrálu sv. Víta, ochutnal vepřo knedlo zelo a jeho žena si v jednom z pražských módních salónů nechala ušít šaty na míru.
 

Kde si užít jazzovou hudbu?

Každý rok se během dvou červencových týdnů v mnoha městech České republiky koná Bohemia JazzFest. Byl založen v roce 2005 a během své existence se stal jedním z největších festivalů v Evropě, který je přístupný zdarma. Na historická náměstí českých měst každé léto přiláká desetitisíce diváků, kteří se mohou těšit ze skvělé hudební dramaturgie, skvělého piva a mixu světových kultur.

Víte, že Wall Street Journal zařadil Bohemia JazzFest mezi deset událostí, které při návštěvě Evropy nesmíte vynechat? Podobně byste neměli vynechat ani nejstylovější jazz cluby, kde vás pohladí po duši líbezné zvuky trumpet, saxofonů, piána a basu. Mezi ikonická místa se řadí třeba Reduta Jazz Club, legendární jazzový klub, který je v provozu již od roku 1958 a je tak nejstarším nepřetržitě fungujícím jazzovým a divadelním klubem na světě. K nejvyhledávanějším jazzovým legendám Prahy patří také Jazz Dock, jazzový přístav na břehu Vltavy. Líbit se vám bude i posezení v AghaRTA Jazz Centru, jazzovém klubu nedaleko Staroměstského náměstí, který byl otevřen v září 1991, anebo na Malé Straně v klubu U Malého Glena.

Mezi nejznámější české jazzové hudebníky patří Rudy Linka, Ondřej Pivec, dvojice Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín.
 

Mezinárodní den jazzu

Mezinárodní den jazzu se slaví každoročně 30. dubna. V roce 2011 jej vyhlásila Organizace spojených národů (OSN), aby zdůraznila diplomatickou roli jazzu při sjednocování lidí ve všech koutech světa. S nápadem přišel jazzový pianista a velvyslanec dobré vůle UNESCO Herbie Hancock.
Rudy Linka – světově proslulý jazzový kytarista, skladatel a producent

Rudy Linka – světově proslulý jazzový kytarista, skladatel a producent

„Hrát tuhle hudbu je droga a účinky jsou podobné. V jazzu je ještě něco víc. Improvizace, svoboda, i když všechno má své hranice, svůj řád.“ To říká o jazzové hudbě Rudy Linka, světově proslulý kytarista, skladatel a producent (* 29. května 1960, Praha), který už víc než dvacet let žije v New Yorku. Za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a přínos, jaký jeho hudba má na mezikulturní porozumění, jej v roce 2020 ministr zahraničí jmenoval vyslancem dobré vůle.

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý (* 1. října 1931, Plzeň) je český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel. Je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Divadla Semafor, v roce 2022 v anketě Český slavík vstoupil jako první do Síně slávy.

10 tipů, kam zajít do jazzového klubu

10 tipů, kam zajít do jazzového klubu

Synkopy, odpovídačky, nekonečné improvizace a složité harmonie. Nezaměnitelný zvuk saxofonu a trubky, nostalgické piano, síla okamžiku v souznění hudebníků. Od ragtimu, přes populární swing až po soudobé trendy, jazz již přes sto let svou nezaměnitelnou energií dobývá srdce muzikantů i posluchačů. Objevte nejznámější české jazzové kluby, kde se ponoříte do hudby a čas jde mimo vás.

U malého Glena – neznámější pražský jazz club Kultura

U malého Glena – neznámější pražský jazz club

Jedna z nejrušnějších a nejpříjemnějších oáz na Malé Straně v Praze. Každý den živá hudba (jazz & blues) od 21:30 do 0:30 hodin.

Jazz klub Píchlá Nota Kultura

Jazz klub Píchlá Nota

Jazz klub Píchlá Nota v Doksech vznikl pro radost a každou sobotu přináší živé koncerty. Zažijete zde opravdové špičky českého jazzu a swingu, blues, word music a folku i vystoupení začínajících kapel z blízkého okolí.

Jazz Republic Kultura

Jazz Republic

Jazz Republic už od roku 1997 přináší jazz a blues špičkové kvality. Koncerty se zde konají takřka každý den.

Reduta Jazz Club Kultura

Reduta Jazz Club

Reduta Jazz Club je již od nepaměti legendárním místem, kde se snoubí skvělá hudba, neotřelá zábava a historie. Brzy po otevření se Reduta stala vyhledávaným podnikem všech milovníků jazzu a je tomu tak dodnes. Přijďte se i Vy nechat okouzlit jedinečnou atmosférou!

Jazz Tibet Club Kultura

Jazz Tibet Club

Jazz Tibet Club je legendární olomouckou scénou, v níž se pojí hudební klub s restaurací a také unikátní génius loci. Vlídnou, domáckou atmosférou a dřevěným interiérem připomíná irské puby.

Jazz Boat Zážitky

Jazz Boat

Jazz Boat v sobě spojuje hudbu prvotřídních českých jazzmanů, neobvyklý pohled na noční osvětlenou Prahu a romantickou večeři na hladině Vltavy.

Jazz Rock Café Kultura

Jazz Rock Café

Jazz Rock Café v centru Plzně je díky svému pojetí a stylu hudebního klubu vyhledávaným a kultovním místem setkávání nejen mladých lidí. Tradicí jsou středeční živé koncerty skvělých kapel i víkendová DJ hudba.

Jazz bar U kouřícího králíka Kultura

Jazz bar U kouřícího králíka

Jazz bar U kouřícího králíka je již mnoho let oblíbený hudební klub jak mezi milovníky kvalitní hudby, tak mezi respektovanými muzikanty a umělci v samém srdci Brna.

Ondřej Pivec – jazzový varhaník s cenou Grammy

Ondřej Pivec – jazzový varhaník s cenou Grammy

Ondřej Pivec začínal jako jazzový hráč na poměrně nestandardní nástroj – Hammondovy varhany. Od roku 2009 žije v New Yorku, kde se mu podařilo prosadit na gospelové scéně. Jeho hudbu ovlivnil také soul, rhythm and blues, hip-hop i raggeae. Za nahrávku se zpěvákem Gregorym Porterem získal v roce 2017 cenu Grammy.

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr (15. února 1924, Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969, Praha) nebyl jen hudební skladatel, klavírista, zpěvák a herec, ale také knižní ilustrátor, sportovec a komik s kamennou tváří, zkrátka renesanční osobnost se vším všudy.

Divadlo U Hasičů Kultura

Divadlo U Hasičů

Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek! Zajděte na komedii do divadla U Hasičů na Vinohradech.

Jazz Dock – designový hudební klub u Vltavy Kultura

Jazz Dock – designový hudební klub u Vltavy

V samotném centru Prahy se na řece Vltavě nachází designový hudební klub, který se za patnáct let své existence stal jedním z neprestižnějších v Evropě. Servíruje se jazz, funk, soul, world music, blues a také skvělé koktejly a jídlo.

Slovanský dům v Praze Památky

Slovanský dům v Praze

Barokní palác nazývaný Vernierovský byl vystavěný kolem roku 1697. Dnes se zde nachází obchodní centrum Slovanský dům s kinem Cinema City a několik vyhlášených restaurací, mezi nimiž je i Brasileiro řetězce Ambiente.

Divadlo Semafor Kultura

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.

Evžen Jazz Café Club v Opavě Gurmánská turistika

Evžen Jazz Café Club v Opavě

Stylová hudební kavárna s výbornou muzikou, obsluhou, skvělým pivem i vínem.

Atrium Žižkov Kultura

Atrium Žižkov

Atrium Žižkov je zasvěcené umění. Chodí se k nám za hudbou, do galerie a na výjimečné komunitní akce.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

U bílýho černocha Kultura

U bílýho černocha

Hudební kavárna nejen se skvělou živou hudbou a kávou.

AghaRTA Jazz Centrum Kultura

AghaRTA Jazz Centrum

Populární jazzový klub nedaleko Staroměstského náměstí můžete navštívit každý večer a vyslechnout si zde koncert nejlepších českých jazzových hudebníků.

Václav Klaus – druhý prezident České republiky

Václav Klaus – druhý prezident České republiky

Václav Klaus (* 19. června 1941, Praha) je ekonom a politik, spoluzakladatel Občanské demokratické strany. V letech 1992–1998 působil jako předseda vlády, v letech 2003–2013 zastával úřad prezidenta České republiky.

Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Tmavomodrý svět, Život je jen náhoda, David a Goliáš, Babička Mary anebo Nebe na zemi: to je jen malý výběr známých písní hudebního skladatele Jaroslava Ježka (25. září 1906, Praha-Žižkov – 1. ledna 1942, New York). Jeho hudba provázela divadelní hry Osvobozeného divadla a filmy Voskovce a Wericha. Ti na něj vzpomínali jako na perfektního hudebníka, věrného kamaráda, veselého člověka a „ukrutného legracistu.“

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Karlovarský symfonický orchestr Karlovy Vary Kultura

Karlovarský symfonický orchestr Karlovy Vary

Karlovarský symfonický orchestr je nestarším orchestrem na území Čech a jedním z nejstarších na světě. Založen byl už roku 1835 skladatelem, houslistou a dirigentem Josefem Labitzkým jako sezónní lázeňské těleso.

Jazzový klub The Loop v Praze Kultura

Jazzový klub The Loop v Praze

Jazzový klub The Loop vznikl z iniciativy členů Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). V rámci programu zde probíhají pravidelné živé hudební produkce českých i zahraničních interpretů.

Jazz & Blues Club Ungelt Praha Kultura

Jazz & Blues Club Ungelt Praha

Prožijte neopakovatelnou atmosféru jazz klubu, který se nachází v téměř tisíc let starém románském sklepení v centru Prahy.

U Staré paní – hudební club na Starém městě Kultura

U Staré paní – hudební club na Starém městě

Hudební klub s nejširším žánrovým záběrem v Praze. Máte chuť zajít na blues, rock, alternativu, indie, nebo world music? Přijďte si užít hudební program Jazz clubu U Staré paní.

Tretter´s Bar v Praze – koktejlové opojení Gurmánská turistika

Tretter´s Bar v Praze – koktejlové opojení

Tretter's cocktail bar je asi jediným místem v Praze, kde si podává ruku dnešní doba s nostalgií 30-tých let Paříže či New Yorku. Hluboká červeň interiéru, na který je majitel patřičně hrdý, neboť ho sám navrhoval, baru dodává na opravdovosti.