Plzeň a Praha – pivní giganti
Při představování pivních tipů nelze na začátek opomenout dvě proslavená pivní centra, a to Plzeň a Prahu. V obou městech si milovníci pěnivého moku přijdou na své, protože se zde o něm mohou leccos zajímavého dozvědět, ale také jej pochopitelně ochutnat. Nabízí se tu jednak možnost navštívit velké pivovary – plzeňský Prazdroj či pražský Staropramen – a také zavítat do pivních muzeí. K dispozici je to plzeňské i několik pražských, jako příklad stojí za zmínku Pivní muzeum na Starém Městě nebo pivovarské muzeum U Fleků. Nemluvě o stovkách hospůdek, kde vám rádi natočí „tekutý chléb“, jak se pivu v Česku s oblibou přezdívá.
Stále častěji se o slovo hlásí menší pivovary. I v této oblasti má hlavní město co nabídnout. V areálu Břevnovského kláštera se nachází Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, a tak si procházku do těchto míst můžete zpestřit tím, že v pivovarské prodejně či přilehlém klášterním šenku ochutnáte některý z místních speciálů, třeba tmavý Russian Imperial Stout (21 %) s chutí kvalitní hořké čokolády. V pivovaru Hostivar v městské části Hostivař sází na pivo bez pasterizace a filtrování. Výsledkem je řada zajímavých piv – od cyklistické „osmičky“ až po „patnáctku“ se svěží vůní po citrusech a květinách.
Prohlídky menších pivovarů
Po stopách lahodného českého piva se můžete pochopitelně vydat i mimo Prahu a Plzeň. Exkurze spojené s degustací vám zprostředkují nejen tradiční velké a střední pivovary, jako např. Regent v Třeboni, Kozel z Velkých Popovic, Pivovar Krušovice, Primátor v Náchodě, brněnské Starobrno, Znojemský městský pivovar, nebo například Pivovar Bernard z Humpolce. K návštěvě ale také zve řada malých, většinou rodinných pivovarů. Takto vás rádi uvítají v rodinném pivovaru Hendrych ve Vrchlabí, varnsdorfském Kocourovi, Únětickém pivovaru, v Dětenicích, Modré Hvězdě v Dobřanech,"postřižinském" pivovaru Dalešice, v zámeckém pivovaru Chyše, v kroměřížském pivovaru Černý Orel nebo ve Slavkovském pivovaru, kde vaří jako specialitu dvanáctistupňové Slavkovské bílé, což je pšeničné pivo vonící po banánech a hřebíčku.
Výlety po pivních stezkách
Návštěva některého z pivovarů může být dost dobře startovním bodem, konečným cílem či zastávkou na pěší túře po tzv. pivních stezkách. Toulky po českých nejvyšších horách, Krkonoších, lze spojit s popíjením dobrého piva prostřednictvím Krkonošské pivní stezky, jež spojuje Vrchlabí, Friesovy boudy a Luční boudu. Na trase dlouhé 22 kilometrů ochutnáte originální pivo hned ve čtyřech pivovarech. Podobně zaměřený výšlap na vás čeká v dalším nádherném pohoří, a to v Beskydech. Těšit se můžete na malebné vesničky a městečka se stylovými restauracemi, na historické a přírodní památky, a hlavně na osm pivovarů zapojených do Beskydské pivní stezky.
Svou pivní stezku má i region Toulava na pomezí Jižních a Středních Čech. Abyste prokázali, že jste pivo ochutnali, budete k tomu potřebovat Gatsroprůvodce pivní stezkou Toulavy, který si můžete vyzvednout ve všech zapojených pivovarech a restauracích, nebo na infocentrech. Do něj získáte za vypití piva (nebo nákup piva s sebou) samolepku. Je třeba však ochutnat 7 různých piv. V každém z míst také můžete předložit svých 7 získaných samolepek a získat tak půllitr jako suvenýr. Pokud se chystáte na Vysočinu, konkrétně do jejího největšího města Jihlavy, neměla by vám uniknout informace o existenci místní Pivovarské naučné stezky, která vás na dvanácti infodeskách poučí o historii tohoto královského města i o zdejší tradici vaření piva. Pivní stezka básníka Petra Bezruče, vhodná zejména pro cyklisty, je zase příležitostí, jak si z okraje Brna udělat pěkný výlet o délce 28 km až k branám pivovaru Černá Hora.
Zajímá vás, jak se v Benešově vaří pivo? Pak se vydejte na naučnou stezku do pivovaru Ferdinand, která vás seznámí s jeho historií i způsobem přípravy benešovského piva. Silou lidských nohou je poháněn netradiční turistický vůz Ološlap v Olomouci, což je v podstatě pojízdný bar, v němž můžet sedět, šlape a pod stříškou popíjet pivo až jedenáct cestujících. Místo nádrže je instalována na oválném baru Ološlapu pípa, z níž teče pivo, kterým posádka složená z obyvatel města či turistů během cyklojízdy doplňuje ztracené tekutiny a energii.
Za zábavou na pivní slavnosti
V měsíci září je na programu mnoho pivních festivalů, které jsou vyhledávaným místem zejména kvůli své pestré nabídce různých druhů piv. Mezi největší "pivoslávy" se v září řadí Dočesná v Žatci, která letos probíhá od 6. do 8. září. Již 17. ročník poctivých pivních slavností Slunce ve skle proběhne ve dnech 12. a 14. září 2024 v Plzni. Festival v pivovaru Purkmistr v Plzni-Černicích spojuje to nejlepší z pivovarnictví, gastronomie a zábavy. Degustovat tu můžete pivo ve skle po 0,1 ml. Pokud budete mít žízeň, samozřejmě si tu dopřejete i velké. Od 21. září do 6. října se můžete těšit na Oktoberfest v Malešickém mikropivovaru. Nenechte si ujít pravé čepované mnichovské Oktoberfestbiery z originálních tupláků a speciální bavorské menu! Dalším místem, kde pivo doslova poteče proudem, jsou ostravské Svatováclavské slavnosti piva. Zhruba dvacet pět malých pivovarů se vám představí v rozmanité degustační přehlídce ve dnech 27. a 28. září 2024.