ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Chebsko a do nejzápadnějšího výběžku Česka
Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Chebsko a do nejzápadnějšího výběžku Česka

Poslechněte si audio verzi článku
Chystáte se do nejzápadnějšího výběžku Čech? Na Kudy z nudy vám prozradíme, která místa rozhodně nesmíte vynechat. Procestujeme toho opravdu hodně, od Chebu přes Františkovy Lázně až po Aš. Líbit se tu bude milovníkům rozhleden, přírody i památek. A protože další zajímavé cíle leží jen kousek za hranicí, podíváme se i k sousedům do Německa.
V seriálu Na skok přes hranice jsme se už vypravili na Klínovec a do Krušných hor i na Tachovsko. Tentokrát zamíříme do nejzápadnějšího cípu České republiky, do okolí Chebu, Františkových Lázní a Aše. Vyšplhejte s námi na rozhlednu v Podhradí a na Bismarckovy věže, vydejte se k památníku železné opony, do magické krajiny národní přírodní rezervace Soos anebo do pohoří Smrčiny, kde leží nejzápadnější bod České republiky. Nabídneme vám i pár kuriozit a výletních tipů pro rodiny s dětmi, a nakonec zamíříme do Německa, do měst Selb a Marktredwitz – aneb do Žlebu a Ředvice!
 

1. Nejzápadnější bod Česka a pohoří Smrčiny

I když nejzápadnější bod České republiky neleží za devatero horami a devatero řekami, pohoří Smrčiny zná přesto málokdo. Jeho velká část leží v Německu, kde se Smrčiny nazývají Fichtelgebirge, a na českém území tvoří dva cípy – jeden vyplňuje Ašský výběžek, druhý sahá od hranic k Chebu. Právě tak v Německu leží i nejvyšší vrchol celého pohoří, Schneeberg (1053 m), na české straně je nejvyšším vrcholem Háj u Aše. Poblíž zaniklé osady Újezd, asi devět kilometrů od Aše, pak leží nejzápadnější bod České republikyhraničním kamenem číslo jedna. Z českého vnitrozemí vás k místu dovede naučná stezka.


 

2. Dvě Bismarckovy věže

Fenoménem mezi rozhlednami jsou Bismarckovy věže, památníky budované na počest politika Otto von Bismarcka (1815–1898), budovatele sjednoceného Německa. Většina z nich vznikla mezi jeho smrtí a stým výročím narození v roce 1915. Z původních 240 Bismarckových věží na čtyřech kontinentech se jich dochovalo přibližně 170. Většina se nachází v Německu, najdete je ale i ve Francii, Polsku, Rakousku či Dánsku, ale také v Kamerunu, Chile nebo Tanzanii. Jednou z Bismarckových věží u nás je rozhledna na kopci Háj u Aše, druhá Bismarckova rozhledna stojí u  Chebu.


 

3. Památník železné opony

Dramatickou minulost, kdy západní hranice České republiky lemovala železná opona, připomíná celá řada míst. Nejsou to jen muzea, skanzeny a památníky, ale i vesnice a osady, které opona odřízla od civilizace a ty zanikly, anebo dálková cyklotrasa EuroVelo 13. U silnice jihozápadně od Chebu stojí památník železné opony, věnovaný těm, kteří lidem, kteří při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa na hranicích zemřeli.


 

4. Komorní hůrka a Goethova štola

Německý spisovatel, filozof a básník Johann Wolfgang Goethe (1749–1832) se opakovaně vracel do Karlových Varů i jiných západočeských lázní. Protože jeho velkou vášní byly nerosty a minerály, jeho pozornosti nemohla uniknout Komorní hůrka, nevýrazný kopeček kousek od Chebu a Františkových Lázní. Tehdy se ještě nevědělo, že jde o jednu z nejmladších vyhaslých sopek střední Evropy, ale Goethe leccos tušil. Zapojil se do sporu o jejím původu a navrhoval, aby vrch z výzkumných důvodů prokopali. Že jde skutečně o sopku se zjistilo až po Goethově smrti. Na jeho počest je pojmenovaná Goethova štola, kam se několikrát ročně můžete vydat na komentované prohlídky.


 

5. Barevné kouzlo národní přírodní rezervace Soos

Fascinující hra barev, kterou jinde neuvidíte: to je národní přírodní rezervace Soos. Její název sice zní nezvykle a exoticky, ovšem pochází z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Tahle zvláštní krajina nestojí za vidění jen kvůli podivnému jménu, ale hlavně proto, že jde o skutečný unikát, který jinde v Česku nenajdete. Bahenní sopky, mofety i minerální prameny, slané močály a slaniska či křemelinový štít lze obdivovat pohodlně za každého počasí z naučné stezky, v areálu je také návštěvnické středisko s několika expozicemi, přírodní geologický park a stanice pro záchranu živočichů. Po okraji rezervace vedou koleje důlní úzkorozchodné dráhy Kateřina, po níž se dřív přepravoval vytěžený keramický jíl.


 

6. Procházky po Aši a kolem Aše

Žádné jiné město v Česku nemá tak krátký název jako . Vznikl z německého slova Äsche neboli označení lipanů, ryb s charakteristickou hřbetní ploutví. Motiv ryb najdete ve znaku města, na kašně na Poštovním náměstí i na průvodcích, které vám nabídnou v informačním centru. S historií města i jeho zajímavostmi se zblízka seznámíte v Parku historie a také v Městském muzeu. To mimo jiné vede evidenci kamenných křížů, smírčích, hraničních a mezních kamenů i božích muk České republiky.
 

7. Od rozhledny v Podhradí k zámku Kopaniny

Když se z Aše vydáte po modré značce přes rozhlednu na kopci Háj a přírodní park Halštrov na sever, dojdete do Podhradí. Je plné zajímavých a téměř neobjevených památek, například tu naleznete ruiny několik panských sídel šlechtického rodu Zedtwitzů. Dochovala se jediná věž, která slouží jako rozhledna, a unikátní kostel Dobrého pastýře, nejstarší evangelický kostel v někdejším Rakousku-Uhersku. Po stezkách údolím Bílého Halštrova pak můžete dojít k dalšímu sídlu Zedwitzů, zámku Kopaniny.
 

8. Zřícenina tvrze Pomezná

Jedním z prastarých pamětníků je gotická tvrz Pomezná, pocházející ze 14. století. V 16. století přestala tvrz na břehu řeky Ohře sloužit svému účelu a byla využívána jako sýpka. Na jejích osudech se podepsalo 20. století: po začlenění do nepřístupného hraničního pásma a následné demolici vsi opuštěné torzo věže postupně zchátralo. V roce 2014 byla zahájena postupná záchrana tvrze. Přijeďte se podívat, jak pokračuje její záchrana a proměna!
 

9. Památky a kuriozity nejzápadnějšího cípu Čech

Co by nemělo uniknout vaší pozornosti? Třeba Chebský hrad, jedna z nejvýznamnějších románských památek České republiky. K nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění. V Chebu musíte také navštívit Špalíček, unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů. Nachází se v severní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a jeho středem prochází pouhých 160 centimetrů široká Kramářská ulička. Pozornost si zaslouží i okolní vesnice s unikátními hrázděnými domy a poutní areál Maria Loreto na kopci nad Starým Hrozňatovem.
 

10. Tipy pro rodiny s dětmi

Hledáte místa, kde si přijdou na své rodiny s dětmi? V Chebu se zajděte podívat třeba do Retromusea, do parku Krajinka anebo si pohrát na kuličkové dráze. Všechny malé i velké milovníky vodních radovánek láká aquapark Aquaforum ve Františkových Lázních, u rybníka Amerika pak objevíte rozsáhlý lesopark, dětské hřiště, ptačí pozorovatelnu a zoopark.


 

Na skok za hranice

  • Na úpatí nejsevernějšího výběžku pohoří Smrčiny / Fichtelgebirge, pouhých 15 kilometrů od hranic s Českem, leží téměř dvacetitisícové město bílého porcelánu Selb. Roku 1856 zničil celé město, až na jediný dům, velký požár. Rok poté tu vznikla první porcelánka a Selb se záhy stal centrem průmyslové výroby porcelánu. Historii mapuje Muzeum porcelánu, vedle užitkového porcelánu se zde vyrábějí též měřicí přístroje, technická keramika a energetická technika.
  • Cestou do Selbu projedete velkou část pohoří Smrčiny a objevíte přitom nádhernou krajinu, kterou ještě neznáte.
  • Podobně jako Selb je známý pod českým názvem Žleby, město Marktredwitz má starý český název Ředvice či Trhová Ředvice. Město Redwitz až do začátku 19. století patřilo Chebu. Městská práva získalo až v roce 1907 díky právu trhů se změnil i jeho název na Markt Redwitz, tedy současný Marktredwitz. Město společně s Chebem pořádalo mezistátní Krajinnou výstavu bez hranic, kdy byly v obou městech revitalizovány rozsáhlé prostory; v Chebu tehdy vznikl park Krajinka.
  • V Marktredwitzu můžete navštívit Muzeum Chebska / Egerland-Museum s bohatými sbírkami uměleckých řemesel a lidové kultury Chebska, především skla, porcelánu, cínu, lidových krojů, podmaleb na skle a betlémů.
Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Rozhledna Háj u Aše Příroda

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna na vrchu Háj, jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Vrchol Háj, nejvyšší vrchol české části Smrčin, se nachází kousek od Aše.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Sopka Komorní hůrka – nejmladší sopka v České republice Příroda

Sopka Komorní hůrka – nejmladší sopka v České republice

Komorní hůrka (495 m) je nejmladší sopkou na území Českého masivu a nachází se nedalo měst Cheb a Františkovy Lázně. Sopka vznikla na dně již vysychajícího slaného jezera, které se rozkládalo v dnešní Chebské a Sokolovské pánvi. Vrchol Komorní Hůrky dnes dosahuje výšky 503 m n. m.

Karlovy Vary Region Card 2024/2025

1. 1.31. 12.
Karlovy Vary Region Card 2024/2025

Navštivte světoznámé lázně a poznejte celý Karlovarský kraj. Využijte jedinečné nabídky turistické karty.

Nejzápadnější bod České republiky Příroda

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky leží v Přírodním parku Smrčiny, na dně Újezdského potoka, který zde tvoří státní hranici. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844.

Nejzápadnější obec v České republice – Hranice u Aše

Nejzápadnější obec v České republice – Hranice u Aše

Město Hranice se nachází v nejsevernější části ašského výběžku 10 km severně od Aše. První zmínka o městě pochází z roku 1318. Zdejší obyvatelé se živili tkalcovstvím, které ve městě dlouho přetrvávalo a město Hranice tak bylo známé svou textilní výrobou.

Město s nejkratším názvem – Aš

Město s nejkratším názvem – Aš

V Ašském výběžku leží město s nejkratším názvem Aš. Dříve se uvádělo jako nejzápadnější město Česka, dnes toto prvenství získaly nedaleké Hranice. Mezi zajímavosti patří také to, že je město obklopeno ze tří stran Německem. Najdete zde také několik pamětihodností – např. sochu Dr. Martina Luthera, která je jedinou svého druhu v ČR či národopisné a textilní Muzeum s upravenou muzejní zahradou.

Willibald Russ – sochař, keramik a autor Krásenské rozhledny

Willibald Russ – sochař, keramik a autor Krásenské rozhledny

V roce 1933 se na Krásenském vrchu na Karlovarsku začala stavět neobvyklá vyhlídková věž, Krásenská rozhledna. Je nejznámějším dílem akademického sochaře a keramika Willibalda Russe (7. července 1888, Krásno – 27. července 1974, Merkershausen, Německo), který se řadí k největším osobnostem města Krásna v celé jeho historii.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem Příroda

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.

Via Czechia – Centrální stezka Příroda

Via Czechia – Centrální stezka

Centrální stezka je třetí nejdelší samostatnou trasou Via Czechia, spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede přibližně centrem země. Stezka prochází přes několik středových bodů ČR: geometrický střed v Číhošti, střed diagonál v Golčově Jeníkově a střed podle hranic v Senešnici.

Výlety pro samotáře: poznejte Smrčiny v nejzápadnějším koutě Čech

Výlety pro samotáře: poznejte Smrčiny v nejzápadnějším koutě Čech

Chystáte se na dovolenou na samý západ Čech, a kromě známých atraktivit hledáte místo, které byste měli jen sami pro sebe? Pak vám poradíme vydat se k Aši, na naše západní hranice. Objevíte tam téměř neznámé pohoří Smrčiny, které si na davy turistů rozhodně nemůže stěžovat. A přitom nabízí klidné procházky hlubokými lesy, nejzápadnější bod České republiky, síť cyklotras a spoustu památek.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Železná hůrka – nejmladší česká sopka Příroda

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.

Skalná

Skalná

Město Skalná se nachází v Ašském výběžku mezi Františkovými Lázněmi a Plesnou. Pod Skalnou také spadají následující osady a obce Starý Rybník, Kateřina, Vonšov a Zelená.

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve Františkových Lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.

Výlet do okolí Chebu za bahenními sopkami

Výlet do okolí Chebu za bahenními sopkami

Na výletě v okolí Chebu se určitě nudit nebudete – objevíte zde starobylé památky a prazvláštní krajinu bahenních sopek. Nakonec se můžete vydat za historií Františkových Lázní.

Krásná

Krásná

Prozkoumejte Krásnou, která je nejzápadnější obcí ČR s vlastním obecním úřadem. Nachází se v západní části Ašského výběžku a nabízí řadu turistických atraktivit. Přímo v obci se nachází zámek Větrov, jehož historie sahá do roku 1856. Do katastru obce spadá i zaniklá ves Újezd, jejíž obyvatelstvo bylo po druhé světové válce odsunuto. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Národní přírodní památka Bublák a niva Plesné Příroda

Národní přírodní památka Bublák a niva Plesné

Na Chebsku se nachází národní přírodní památka Bublák a niva Plesné, byla vyhlášena v roce 2017. Najdete zde mokřady a mofety, kterým se lidově říká bubláky, což je vyvěrající oxid uhličitý.

Přírodní rezervace Rathsam Příroda

Přírodní rezervace Rathsam

Přírodní rezervace Rathsam v obci Pomezná byla v roce 1990 vyhlášená jako přírodní výtvor a v roce 1998 jako rezervace. Území chrání meandrující soutok Ohře a Reslavy a přilehlé mokřady.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka Příroda

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Přírodní rezervace Smraďoch Příroda

Přírodní rezervace Smraďoch

Nad celým územím se vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, kolem kterých neuvidíte na první pohled žádný život. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je oxid uhličitý "ovoněný" sirovodíkem. Je pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti.

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.

Aš

Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

#světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř

#světovéČesko a Bismarckovy věže: rozhledny v Aši, Chebu a Mikulášovicích spojuje Železný kancléř

Tři masivní kamenné rozhledny na kopci Háj nad centrem Aše, druhá na Zelené hoře u Chebu a třetí u Mikulášovic ve Šluknovském výběžku mají víc společného, než by se na první pohled zdálo. Patří totiž do rozvětvené rodiny Bismarckových věží, které na přelomu 19. a 20. století vyrostly téměř po celém světě. Kancléře Bismarcka možná neznáte, ale s jeho věžemi stojí za to seznámit se zblízka!

Další aktuality

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Rej strašidel propukne na hradě Loket

20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj
Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj
V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj
Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

30. září 2024 6:18
Památky, Karlovarský kraj
Podzim na hradě Lokti láká na víno i skvělou muziku

Podzim na hradě Lokti láká na víno i skvělou muziku

29. září 2024 10:51
Zážitky, Karlovarský kraj