ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov
Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov

Poslechněte si audio verzi článku
Naplánujte si výlet nebo dovolenou v krásné přírodě Českého lesa a na Tachovsku! S portálem Kudy z nudy nejenom nezabloudíte, ale neunikne vám ani žádné zajímavé místo. Provedeme vás Tachovem i jeho okolím, a samozřejmě se podíváme i k sousedům. Hned za hranicemi totiž leží Historický park Bärnau-Tachov, největší středověký archeopark v Německu.
S Českem má Historický park Bärnau-Tachov hodně společného: právě přes Tachovsko vedly cesty císaře Karla IV., který tudy se svým dvorem často jezdil z Prahy do Norimberka. Tak daleko se nevydáme, ale zato vyšplháme na rozhlednu, zastavíme se u novogotické jízdárny a tajuplné zříceniny zámku, a pozveme vás také na cyklistickou vyjížďku.
 

1. Město Tachov: hradby, zámek a kostely

První, čím vás město Tachov přivítá už z dálky, bude věž chrámu Nanebevzetí Panny Marie a desítky nižších věží středověkých městských hradeb, které patří k nejzachovalejším v Čechách. Město, které kdysi leželo na takzvané Norimberské stezce spojující České království s německým Bavorskem, dal vybudovat král Přemysl Otakar II. Uprostřed hlubokých lesů tak vzniklo hradbami obehnané sídlo, na jehož hradě rád pobýval i císař Karel IV. Z hradu se během staletí stal zámek, v němž si prohlédnete expozici o historii Tachova a zámecký okruh, mapující život rodu Windischgrätzů v 19. a na začátku 20. století. Zastavte se i u kostela sv. Václava s hrobkou rodu Windischgrätzů, v Muzeu Českého lesa v bývalém františkánském klášteře nebo u mohyly obětem Pochodu smrti z období druhé světové války.
 

2. Rozhledna Vysoká a památník dávné bitvy

Do učebnic dějepisu se Tachov zapsal bitvou, v níž roku 1427 husité drtivě porazili křižácká vojska. Připomíná ji památník na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká, kde kromě toho stojí rozhledna. Na ochoz vede 150 schodů, otevřeno je denně a zdarma. Z výšky uvidíte nejenom Tachov, ale také Český les a Slavkovský les, určitě poznáte Vlčí horu, Přimdu i Rozsochu, a když budete mít štěstí na počasí, možná zahlédnete i Klínovec v Krušných horách. Až si dosyta užijete rozhledu, můžete ještě pod rozhlednou zapátrat po umělé jeskyni, kde bývala malá svatyně se soškou Panny Marie. Ta je dnes uložená v muzejním depozitáři, ale i bez ní má místo své kouzlo.
 

3. Historická jízdárna ve Světcích

Když budete lesem sestupovat do údolí řeky Mže, cestou objevíte rozvaliny Husmanovy kaple, z níž zbyly jen základy zdí, a pak už záhy mezi stromy probleskne zářivá budova novogotické jízdárny, po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni druhé největší ve střední Evropě. Nádherné budově, ukryté na konci krásného údolí, zachránila život rekonstrukce po roce 2000. Dnes slouží kulturním akcím a pokud se předem objednáte v tachovském infocentru, můžete si ji celou projít s průvodcem.
 

4. Čtrnáct svatých pomocníků aneb Světce

Od rozhledny na Vysoké se vydejte lesem do Světců. V těch místech se na konci Aglajina údolí kdysi dávno nad velkým kamenem uprostřed lesů zjevovalo hejno modravých světýlek. Nebyly to bludičky, ale čtrnáct svatých pomocníků, kteří pomáhali v nouzi a nesnázích. Lidé z okolí se sem začali scházet k modlitbám a v polovině 14. století si tu postavili kostelík Čtrnácti svatých pomocníků. V německém názvu místa Vierzehnheiligen snadno rozluštíme jméno Heiligen, tedy česky U Svatých, Světce či Svatá.
 

5. Tachovská strašidla

Okolí Tachova není jen okouzlující, ale díky zeměpisné poloze města jsou kopce a lesy v těchto končinách téměř liduprázdné. To je ideální kombinace pro strašidelné historky – a že si jich v Tachově opravdu užijete! Při malé večerní procházce, ať už podél řeky Mže Dlouhou alejí k minerálnímu prameni nebo kolem bývalé židovské uličky k židovskému hřbitovu, můžete podle místních pověstí narazit na koňské čtyřspřeží zlého Jana Husmanna, bývalého nenáviděného majitele panství. Pozor si dávejte také na bludného karmelitána, který stále hledá svůj vyhořelý klášter!
 

6. Nedokončený zámek knížete Windischgrätze

Ve Světcích stával paulánský klášter, zrušený císařem Josefem II. Když se majitelem panství stal Josef Mikuláš Windischgrätz, v době přestavby tachovského zámku začal klášter využívat jako provizorní rodinné sídlo. Jeho syn Alfréd I. měl v plánu proměnit ruiny kláštera i s kostelem v obrovský romantický zámek, jenže když v roce 1857 stavbu zahájil, bylo mu už téměř sedmdesát let. Pár let nato zemřel a jeho dědicové obří stavbu v zapadlém koutě Tachovska rychle zarazili. Na rozdíl od půvabné novogotické jízdárny zbytek nikdy nedostavěného zámku Heiligen s chrámovými okny, zbytky schodišť a kleneb, mohutnými sloupy a střílnami připomíná strašidelnou kulisu. Takový kontrast hned tak někde nenajdete!
 

7. Halže, kostel a Vesnické muzeum

V kopcovité krajině Českého lesa kousek od Tachova leží vesnička Halže. Zajděte se sem podívat na kostel sv. Jana a Pavla; byl vysvěcen v roce 1800 a právě do něj se přesunula velká část vybavení ze zrušeného kláštera ve Světcích. Čilý venkovský život s jeho tradicemi, které tu panovaly před moderní výstavbou, připomíná Vesnické muzeum Antonína Vaňka.
 

8. Český les

Neobjevená a liduprázdná krajina se zbytky opuštěných vsí, zříceninami kostelů a hlubokými lesy, to je Český les. Kdysi ho rozřízla železná opona, lidé odešli a noví nepřišli. Tradiční turistická lákadla jiných hor tu nenajdete, ale při pěších a cyklistických výletech můžete odhalit mnohá zdejší tajemství. Nechte se pozvat na výlet třeba do Staré Knížecí Hutě a k zaniklé osadě Zlatý potok, projděte se ruinami zaniklé vesnice Bažantov a zastavte se u zříceniny kostela sv. Anny v Pořejově, u obnovené kaple sv. Anny v lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři anebo se projděte po naučné stezce rašeliništěm Podkovák.
 

9. Výletní tipy pro rodiny s dětmi

Na vrchu Vysoká u rozhledny objevíte archeologické hřiště a odpočívadlo s ohništěm a posezením, kde si můžete s dětmi opéct třeba buřtíky. Zábavná může být i prohlídka malé venkovní turistické expozice ve Školní ulici v Tachově: věnuje se společné česko-německé historii regionu a „nové“ divočině, která vznikla tam, kde kdysi stávala železná opona. Jejím symbolem je socha vlka, který jako by tu čekal na svou Karkulku.

Děti bude bavit také zelená stezka, která se vine expozicemi Muzea Českého lesaTachově a u vybraných exponátů či zastavení vybízí k hrám, vyzkoušení a interaktivitě. Nezklame vás ani putování po naučné stezce Světecký vrch, kde děti doprovázejí postavičky z komiksu Čtyřlístek a badatelské úkoly.
 

10. Na kole z Tachova kolem jízdárny údolím Mže do Bärnau

Určitě existuje kratší trasa, ale ta naše se snaží vyhýbat všem frekventovaným silnicím a bez obav se na ni můžete vydat i s dětmi. Začít můžete třeba u sportovišť na jihozápadním okraji Tachova nebo pod sjezdovkou na Vysoké. Cyklotrasy 36, 2171 a 2200 vás údolím Mže a Knížecí alejí dovedou k novogotické jízdárně. Od ní zamiřte na silnici 199 a hned odbočte na cyklotrasu 2171. Po ní pojedete k nádrži Lučina; stezka lemující její břehy patří k nejkrásnějším cyklistickým úsekům na západě Čech. Samotná přehrada sice je krásná, ale protože jde o vodárenskou nádrž, koupání je tu zakázáno. Od rozcestí Milíře pokračujte po CT 2172 k rozcestí Obora-Mlýn a odtamtud po CT 2173. Stezka zvolna stoupá k bývalé Pavlově huti, kde se připojíte na CT 2170 a dojedete ke státní hranici. Do cíle k Historickému parku Bärnau-Tachov vás dovede stezka, po níž souběžně vede několik cyklotras, namátkou Goldsteig Verbindungsweg Bärnau-Tachov nebo Höhen-Radweg.
 

Na skok za hranice

  • Malebné bavorské městečko Bärnau leží na řece Waldnaab nedaleko hranic. Je obklopené hlubokými lesy a hlavním turistickým lákadlem je Historický park Bärnau-Tachov, největší středověký archeopark v Německu. Interaktivní a živé muzeum nabízí zajímavé pohledy do středověku přibližně od 9. do 14. století.
  • Budovy v Historickém parku jsou modely původních středověkých domů, pečlivě a do detailu rekonstruované podle archeologických nálezů v původní velikosti. Při jejich vzniku se uplatnily původní materiály, tehdejší stavební techniky, nástroje i autentické nářadí.
  • Vesnička sice je rozdělená do tří částí, ty ale leží jen kousek od sebe a prohlídka vás rozhodně neunaví. Je tu středověké město s několika domy, bylinkovou zahrádkou a s hostincem, dvorec císaře Karla IV. a raně středověká vesnice. Z pahorku na areál shlíží malý hrádek typu motte, který najdete také v logu archeoparku. Vzorem pro stavbu mimo jiné bylo i vyobrazení motte na známé tapiserii z Bayeux.
  • Historický park vznikl už v roce 2010, ale stále se mění a hlavně rozrůstá. Pokaždé tu najdete něco nového, kvalita navíc drží vysoko nasazenou laťku. V pokladně se domluvíte česky, v češtině jsou popisky i audioprůvodce, a dokonce tu můžete platit v českých korunách.
  • Návštěvu si naplánujte tak, aby vám neunikly zajímavé akce; ty probíhají v naprosté většině o víkendech. Díky spoustě nadšenců a dobrovolníků v dobových kostýmech skanzen ožívá ve stylu každodenního středověkého života. Uvidíte, jak naši předkové bydleli, jak se oblékali, co jedli i jaké nástroje používali. Muzejní restaurace Brot&Zeit nabízí německé i české dobroty, najdete tu i pěkné dětské hřiště.
Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Výlet okolo Tachova

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na zajímavá místa Prahy do Plzně a ještě o kousek dál po dálnici D5

Výlet na zajímavá místa Prahy do Plzně a ještě o kousek dál po dálnici D5

Možná tohle trasou jezdíte jen občas a během cesty se nenudíte, ale co když tudy cestujete téměř denně anebo zůstanete stát v koloně? Rozhlédněte se s námi po okolí dálnice D5 a podívejte se, kde byste se při některé z cest mohli zastavit.

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR Památky

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR

K významným památkám města Tachova patří městské hradby a věže. Tachovský městský hradební systém patří k nejzachovalejším hradebním systémům v rámci České republiky.

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů Památky

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů

V Tachově se od založení města nacházel kostel sv. Václava, který byl umístěn vně bývalého městského příkopu při severovýchodním okraji hrazeného města. Začátkem 19. století byl upraven jako rodinná hrobka rodu Windischgrätzů.

Interaktivní zelená stezka Muzea Českého lesa v Tachově Kultura

Interaktivní zelená stezka Muzea Českého lesa v Tachově

Především pro dětské návštěvníky byla vytvořena tzv. zelená stezka. Po celém muzeu jsou u vybraných exponátů či zastavení zelené popisky, které návštěvníky vyzývají, aby se dotýkal, zkoušel, hrál si.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Židovský hřbitov v Tachově Památky

Židovský hřbitov v Tachově

Tachovský židovský hřbitov byl založen v roce 1615 a je dochován ve zbytcích poblíž dnešní Chodské ulice. Byl demolován nejen za nacistické okupace, ale i později, když probíhala okolní výstavba ve městě. Dnes se zde nalézá 190 náhrobků, nejstarší je z roku 1700.

Kaple sv. Anny – obnovená kaple na Tachovsku Památky

Kaple sv. Anny – obnovená kaple na Tachovsku

V lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku byla obnovena kaple sv. Anny. Byla postavena na původních základech z roku 1935.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova Památky

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Expozice Zeleného pásu Evropy ve vzdělávacím středisku Revis v Tachově Příroda

Expozice Zeleného pásu Evropy ve vzdělávacím středisku Revis v Tachově

U tachovského Revisu se nachází venkovní areál s tématikou zeleného pásu Evropy. Vzdělávací středisko ho vybudovalo v rámci přeshraničního projektu „Učíme se Greenbelt“. Areál slouží jako zázemí pro přírodovědecké vzdělávání žáků a přístupný je také široké veřejnosti.

Vrch Šelmberk s žulovými balvany v Českém lese Památky

Vrch Šelmberk s žulovými balvany v Českém lese

Na zalesněném vrchu asi 2 km severozápadně od pohraniční osady Ostrůvek je patrné hradiště s obranným valem, příkopem a s velkými balvany uprostřed.

Muzeum železné opony v Rozvadově Kultura

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly Zážitky

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 14. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají řemesly a postavami, které vás poutavým způsobem vtáhnou do minulosti.

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích Památky

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Muzeum Českého lesa v Tachově Kultura

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, stranou od centra města. Bývalému klášternímu refektáři je také věnována nejpůsobivější část expozice. Zaujmou ale i historické a národopisné expozice a Příroda Českého lesa s Interaktivní zelenou stezkou.

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!

Historická jízdárna ve Světcích – největší historická jízdárna v České republice, druhá v Evropě

Historická jízdárna ve Světcích – největší historická jízdárna v České republice, druhá v Evropě

Jízdárna ve Světcích u Tachova je po císařské jízdárně ve Vídni druhou největší ve střední Evropě. Tehdejší majitel panství, slavný generál Alfréd Windischgrätz ji nechal postavit v letech 1858-1861 v novorománském a novorenesančním slohu.

Tachov

Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.

Mohyla obětem pochodů smrti Památky

Mohyla obětem pochodů smrti

Na severozápadním okraji Tachova najdete pietní místo, které se stalo kulturní památkou. Mohyla byla vybudována v roce 1948 jako poslední místo odpočinku 232 obětí pochodu smrti, které procházely územím Tachovska za 2. světové války.

Památník bitvy u Tachova Památky

Památník bitvy u Tachova

Bitva u Tachova za husitských válek se odehrála v srpnu 1427, v dnes již přesně neznámé lokalitě poblíž Tachova. Spojené husitské svazy pod velením Prokopa Holého zde téměř bez boje rozprášily vojska třetí křížové výpravy v čele s trevírským arcibiskupem Otou ze Ziegenheimu.

Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem Památky

Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem

Barokní mlýn byl založený majitelem Tachova Janem Filipem Husmannem z Namédy. Rekonstruovaný objekt je dnes využíván městským kulturním střediskem a v objektu je umístěno také zázemí a zkušebny Tachovského dětského sboru.

Zaniklá ves Stoupa – Starý Pochr Památky

Zaniklá ves Stoupa – Starý Pochr

Dnes zaniklá osada bývala nedaleko dosud existující Staré Knížecí Huti. Před válkou zde bylo 29 usedlostí, v 50. letech zničených. Dnes zbývají pouze nevýrazné zbytky základů a starý kámen, připomínající stavbu silnice Pavlův Studenec-Waldheim, při níž osada ležela.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jak poznat Plzeň za jeden den

Jak poznat Plzeň za jeden den

11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj
Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj