ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMěstská architektura

Městská architektura Celá ČR

Máte rádi atmosféru měst a zajímá vás, co je kde nového, kde nachystali tematické vycházkové okruhy, kde otvírají místa dosud nepřístupná a kde si užijete zajímavé akce? Jste na tom nejlepším místě; pravidelně navíc nabízíme novinky ze světa architektury a další překvapení.

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty 

Přehled nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje široký záber stylů. Secesní Obecní důmPraze z počátku 20. století je dokladem nevídané umělecké i řemeslné dovednosti a kvality. Vila TugendhatBrně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi turisticky atraktivní cíle patří Národní památník na VítkověPraze a také brněnská Vila Stiassni a soubor elegantních bytových interiérů, které v Plzni vytvořil architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro movité investory z řad místní židovské komunity.


Komentované prohlídky městských zákoutí

Procházíte se městskými ulicemi sami anebo přivítáte nabídku komentovaných vycházek s průvodci? Mívají různé zaměření, odehrávají se přes den, v podvečerních hodinách i v noci. Při letních prohlídkách se můžete seznámit například s Plzní, Kroměříží anebo Novým Městem nad Metují, s průvodcem se můžete vypravit také na procházku po zajímavých místech a zákoutích Ostravy, na prohlídku Šumperku, Kašperských Hor či historického centra Mníšku pod Brdy anebo po Slaném a okolí. Několik prohlídkových tras připravily také Litoměřice, atmosféru starobylého Mikulova si dokonce můžete vychutnat nejenom v létě, ale i v zimě při prohlídce se šálkem svařeného vína.
 

Městy krok za krokem vlastním tempem

Značky na chodnících a na zdech, QR kódy, stojany, šipky, mapky, publikace i audioprůvodce: četná města vyznačila ve svých centrech i okrajových částech prohlídkové trasy, kde nebudete potřebovat průvodce ani objednávky předem. Vyzkoušejte třeba procházkové okruhy Hradcem Králové, vycházkové okruhy Berounem, naučné stezky v Rožnově pod Radhoštěm nebo prohlídkové okruhy v Liberci. Několik stovek funkcionalistických památek vám představí Brněnské architektonické stezky.
 

Vlastivědné vycházky Prahou

Kdo se zajímá se o pražskou historii a architekturu, ten může vyrazit na některou z vlastivědných vycházek, které pořádá Pražská informační služba (Prague City Tourism). Konají se celý rok, každý měsíc se obměňují a na portálu Kudy z nudy najdete vždy aktuální program. Zkušení průvodci vám nepředstaví jen „pražskou klasiku“ jako Národní divadlo, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Vyšehrad či Pražský hrad, ale také místa méně známá. Prozkoumávat můžete například pražské průchody a pasáže, Klánovice, Trojský zámek, Divokou Šárku či vinici Máchalka.
 

Atmosféra měst a architektury 20. století

Secesi můžete obdivovat například v pražském Obecním domě anebo v Bílkově vile, inspirované obilným lánem. Brněnská Jurkovičova vila udiví nadčasovým skloubením modernistické architektury s prvky lidového umění. Galerii kubistického designu objevíte v Muzeu Josefa Gočára v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína, zatímco pražská Müllerova vila architekta A. Loose vás překvapí interiéry, členěnými do kubusů. Krůčkem do 21. století bude návštěva trutnovského kulturního centra Uffo.
 

A kam dál?

Kromě stále přibývajících medailonků našich měst a obcí vám představujeme také města královská, fotogenická města, která mají rádi filmaři, historická města roku anebo nové kulturní památky, jejichž počet se každoročně rozšiřuje. Věnujeme se i moderní architektuře, jednotlivým stavebním slohům i kuriozitám. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny, nejpřitažlivější turistické bizarnosti nebo nejlepší sochy na hraní, focení, sedání, lehání a prolézání.
Zobrazit více

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

21. listopad 2024 5:11
Praha 1
Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?