ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Poslechněte si audio verzi článku
Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!
Podobně jako na světě neexistuje země, která by nám byla bližší než Slovensko, zvlášť pro starší generace je top destinací pro letní dovolenou Bulharsko. Je to nádherná a přitom stále ještě relativně levná destinace, kde vás čekají písečné pláže, přívětivá letoviska, romantická starobylá města a vzduch prosycený omamnou vůní růží. Víte, že právě Bulharsko je společně s Tureckem největším světovým producentem růžového oleje, který je nenahraditelný pro výrobce luxusních parfémů a kosmetiky? Technologie jeho výroby se bez větších změn využívá už skoro 400 let a většina růží se pěstuje na plantážích v oblasti Kazanlaku, přezdívaného Růžové údolí. Z bulharské letní dovolené si tak stejně jako spousty ostatních výletníků můžete přivézt tradiční kosmetiku se vzácnou tekutinou z aromatických růžových plátků, a pak vzpomínat na Bulharsko třeba při návštěvě našich růžových zahrad.


 

Bulharské bukové lesy a buková rodinka UNESCO

Co s Bulharskem spojuje národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny? V červenci 2021 se oblast s řadou skalních vyhlídek i největším vodopádem Jizerských hor stala první českou přírodní památkou zařazenou na seznamu Světového dědictví UNESCO. Současně se ale stala součástí starší památky, zapsané na seznamu UNESCO už roku 2007 jako Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy.



Mezi země s nejvíce lesy v Evropě patří právě Bulharsko. V dávných dobách pokrývaly téměř celé území dnešního státu, dnes pokrývají třetinu země. Přestože je většina lesů přírodního původu, jen asi čtyři procenta z nich se dochovala jako pralesy, které nejsou ovlivněny lidskou činností. Centrální Balkánský národní park je největší, dobře chráněný masiv pravěkých a prastarých bukových lesů v Bulharsku. Do bukové lesní rodinky s puncem UNESCO patří vedle České republiky a Bulharska také Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Německo, Francie, Itálie, Chorvatsko, Severní Makedonie, Rakousko, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Ukrajina.
 

Vizitka: Bulharsko v číslech

Bulharsko má rozlohu asi 111 tisíc kilometrů čtverečních a 6,5 milionu obyvatel. Hlavním městem je Sofie a úředním jazykem bulharština. Když v roce 2007 Bulharsko rozšířilo rodinu zemí Evropské unie, stala se cyrilice třetím evropským oficiálním písmem, po latince a řeckém písmu.



A zeměpisné rekordy? Porovnejte je s nejvyššími a nejnižšími místy v Česku. Na jihozápadě Bulharska se tyčí pohoří Rila s majestátní Musalou (2925 m), nejvyšší horou celého Balkánského poloostrova. Hory ale tvoří značnou část bulharského území. Napříč centrální částí země se táhne pohoří Stara planina s nejvyšším vrcholem Botev (2376 m). Hlavní horské pásmo Stare planiny je od jižněji položeného pohoří Sredna Gora odděleno zlomem, v němž se rozprostírá Údolí růží. Nejvyšším bodem pohoří Pirin je Vichren (2914 m), ovšem nadmořskou výšku 2500 metrů přesahuje téměř padesát dalších vrcholů. Podél hranice s Řeckem se rozkládají nižší a rozsáhlejší Rodopy se strmými roklemi, hustými borovými lesy, krásnými jeskynními oblastmi a nejvyšší horou Gojlam Perelik (2190 m), nedaleko hlavního města Sofie pak leží pohoří Vitoša, jehož nejvyšším vrcholem je Černý vrch (2290 m).
 

Bulharské inspirace

Bojanský kostel v Sofii, kamenný jezdec z Madary, skalní kostely v Ivanovu anebo thrácké hrobky v Kazanlaku a ve Sveštari: to jsou bulharské památky, zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO. V UNESCO je díky množství dochovaných památek z thráckých dob zapsané i historické centrum perly Černého moře, města Nesebar. Naopak vysoko v horách, v úzkém horském údolí řeky Rila mezi vysokými horami stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 1147 metrů objevíte jeden z nejkrásnějších klášterů na Balkánském poloostrově – a také další památku UNESCO – Rilský monastýr. Přestože jde o nejnavštěvovanější a patrně nejobdivovanější klášter Bulharska, panuje v něm doslova božský klid a mír. Turisticky nejpřitažlivější oblastí pohoří Rila je okolí Sedmi rilských jezer, která jsou oblíbeným cílem i pro jednodenní výlety z nepříliš vzdálené Sofie.



A co ochutnat? Bulhaři jsou proslulí pěstováním zeleniny. Národním jídlem je šopský salát, oblíbeným kořením je čubrica, což je směs saturejky, libečku, chilli papriček, papriky, petržele, celeru, kukuřičné mouky a soli. Používá se do polévek i na maso, tedy na zapékaná jídla musaka nebo burek, neobejde se bez nich ani džuveč, bulharská varianta čevabčiči zvaná kebapče, masové koule kjufte nebo plněné listy vinné révy zvané sarma. Tradičními sladkostmi jsou baklava nebo chalva, a protože Bulharsko patří mezi nejstarší vinařské oblasti na světě, dobrou pověst má i bulharské víno nebo pálenka rakije. Nezvyklá pak je bulharská studená polévka tarator, připravovaná z jogurtu, okurek a kopru, podobná tzatziki.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozkládá na strmých severních svazích Jizerských hor. V červenci 2021 se oblast s řadou skalních vyhlídek i největším vodopádem Jizerských hor stala první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

21. srpen 1968 – den, kdy začala sovětská okupace Československa

21. srpen 1968 – den, kdy začala sovětská okupace Československa

Připomeňte si zásadní momenty naší historie! V noci z úterý 20. srpna na středu 21. srpna 1968 začala invaze do Československa a okupace vojsky Varšavské smlouvy. Vedle Sovětů se ho účastnili vojáci z Polska, Maďarska a Bulharska. Vojska NDR hranice ČSSR nakonec nepřekročila a stejně se zachovalo Rumunsko a Albánie. Začalo tak dlouhé normalizační období, které ukončil až listopad 1989. Vojska SSSR u nás pak zůstala až do roku 1991. Portál Kudy z nudy připravil výběr tipů, kde si můžete připomenout letošní výročí smutných událostí.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Film 3Bobule volně navázal na letní komedie Bobule a 2Bobule. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

Téměř půl století rozdělovala Železná opona Evropu a svět na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této historické a politické linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od západního výběžku u Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot. Často kopíruje v terénu vedení známých magistrál (Šumavská, Lipenská) nebo dálkových tras (Greenways Praha – Vídeň). Na hranicích mezi Rakouskem, Českem a Slovenskem prochází obzvláště pěkný úsek, který měří 329 kilometrů.

30 let od sametové revoluce: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

30 let od sametové revoluce: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

Máchovo jezero, Lipno, Špindlerův Mlýn nebo Český ráj: to jsou místa, kam se za socialismu jezdilo na dovolenou. Prázdniny jsme trávili také na chatách a na chalupách a záviděli jsme těm, kteří jeli na výlet do Prahy, protože taková jízda metrem a po eskalátorech, to byl vážně zážitek!

Rybník Bulhar v Unhošti Příroda

Rybník Bulhar v Unhošti

Rybník Bulhar v obci Unhošť má pohnutou historii – nejprve byl ve vzdálené minulosti vybudován, pak se jej obec rozhodla vysušit a po několika desetiletích pak došlo k jeho obnově. Dne 10. 7. 1950 zde utonul bulharský státní příslušník a od té doby je rybník v Unhošti znám pod názvem "Bulhar".

Poznejte naše zubry: výlety k největším přežvýkavcům Evropy

Poznejte naše zubry: výlety k největším přežvýkavcům Evropy

Zubr evropský je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě, kterého lidé v 18. století téměř vyhubili a ve 20. století opět vyšlechtili z jedinců žijících v zajetí. U nás se zubři vyskytují pouze na několika málo místech a pocházejí většinou z chovů na východě Polska. Největším evropským sudokopytníkům se u nás ale daří, aktuálně jich v Česku žije okolo 120. Kam se za nimi vydat vám poradí Kudy z nudy.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

Sylvestr Krnka – vynálezce pušky zadovky

Sylvestr Krnka – vynálezce pušky zadovky

Prusko-rakouská válka roku 1866 mohla skončit jinak, kdyby rakouská armáda vyzbrojila pěšáky puškou zvanou zadovka. Moderní zbraně se nabíjely zezadu, armáda ale používala pušky značky Lorenz, které se nabíjely zepředu, tedy mnohem pomaleji. Český puškař a vynálezce Sylvestr Krnka (29. prosince 1825 – 4. ledna 1903) přitom pušku zadovku vyrobil už v roce 1849.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Evropané podesáté vybírají svůj Strom roku. Česká borovice se postaví 15 konkurentům

Evropané podesáté vybírají svůj Strom roku. Česká borovice se postaví 15 konkurentům

Na podzim převzala 350letá Chudobínská borovice od Nadace Partnerství titul Strom roku České republiky díky podpoře bezmála čtyř a půl tisíce hlasujících. Úderem prvního února podporovatele unikátního stromu čeká další výzva v podobě evropského kola. V konkurenci další patnáctky zemí bude Královna zatopeného údolí, jak stromu místní z obcí Vír a Dalečín přezdívají, soutěžit o titul Evropský strom roku. O vítězi jubilejního desátého ročníku ankety, do kterého vždy postupují vítězové národních kol, rozhodují Evropané v online hlasování od 1. do 29. února 2020.

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd Letní sporty

Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd

Evropská dálková trasa E3 začíná v Santiagu de Compostela, prochází napříč Evropou a na našem území vede od Chebu do Beskyd, většinou při severní hranici. Od Jeseníků míří do Beskyd na Bumbálku, a odtud dále na Slovensko.

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Tišina, Frýdlantské cimbuří a Paličník: to je sedm vzácných kousků přírody Jizerských hor, jejichž sloučením vznikla v roce 1999 národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Prastaré bukové lesy na strmých horských svazích se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.