ÚvodČeská nejKulturníJuraj Herz – filmový režisér, mistr hororů a mysteriózních dramat
Kulturní

Juraj Herz – filmový režisér, mistr hororů a mysteriózních dramat

Řada filmů, které natočil režisér a scénárista Juraj Herz (4. září 1934, Kežmarok – 8. dubna 2018, Praha), patří mezi nejlepší české hororové snímky. Mezi ty nejznámější filmy se řadí Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn a pohádky Panna a netvor a Deváté srdce.
Juraj Herz pocházel ze slovenského Kežmarku. Vystudoval fotografii, režii a loutkoherectví na loutkářské fakultě DAMU, po studiích začal pracovat ve Filmových studiích Barrandov. Ještě jako asistent režie a pomocný režisér spolupracoval mimo jiné na oscarovém filmu Obchod na korze režisérské dvojice Ján Kadár – Elmar Klos, jako režisér a herec působil také v pražském divadle Semafor. Jako samostatný režisér debutoval roku 1965 středometrážním snímkem Sběrné surovosti podle povídky Bohumila Hrabala, hned druhý film v pořadí pak byl Spalovač mrtvol podle literární předlohy Ladislava Fukse v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským.

Po televizních filmech Sladké hry minulého léta a Kočka následovalo sugestivní filmové drama Petrolejové lampy podle stejnojmenné knihy spisovatele Jaroslava Havlíčka a horor Morgiana, volná adaptace romantické novely Alexandra Grina Jessie a Morgiana. V sedmdesátých letech Herz natočil divácky vděčnou komedii Holky z porcelánu, kriminálku Holka na zabití a psychologické drama Den pro mou lásku. V první desítce nejlepších českých hororových snímků se drží pohádky, které Herz natočil v roce 1978, tedy Panna a netvor a Deváté srdce. Na Devátém srdci výtvarně spolupracovali Jan a Eva Švankmajerovi, Panna a netvor je dílem výtvarníků Josefa a Olgy Vyleťalových. Hold lásce k hororovému žánru Herz složil filmem Upír z Feratu. Vznikl na motivy povídky Josefa Nesvadby o závodním autě, které jezdí na krev svých řidičů. Vozu dal podobu filmový výtvarník Theodor Pištěk, hlavní role hráli Jiří Menzel a Dagmar Havlová. Legendární Ferat, tedy vůz Škoda 724 Super Sport, si prohlédnete ve Škoda MuzeuMladé Boleslavi.

Ve filmování Herz pokračoval také po roce 1987, kdy emigroval do západního Německa. NSR. Dále natáčel klasické i moderní filmové pohádky (Žabí princ, Hloupá Augustina, Císařovy nové šaty), věnoval se i tvorbě dokumentárních televizních filmů a seriálů pro různé televizní společnosti v Německu, Rakousku, Francii i USA. Od začátku devadesátých let střídavě žil a točil v Německu a v České republice, působil i jako divadelní režisér v činohře i v opeře. K mysteriózním filmům se vrátil v roce 2009 hororem T.M.A. a o rok později filmem Habermannův mlýn. Snímek volně natočený podle stejnojmenné románové předlohy Josefa UrbanaKarlem Rodenem v jedné z hlavních rolí se vyrovnává s válečnou minulostí a německou okupací Československa jinak, než bylo ve starších filmech obvyklé.

Juraj Herz získal řadu domácích i mezinárodních ocenění, včetně velkých cen na mnoha filmových festivalech. Za své celoživotní dílo také obdržel v roce 2009 Českého lva. V roce 2010 získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii.
Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol Památky

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Spalovač mrtvol je jedním z nejznámějších filmových děl režiséra Juraje Herze. Originální ryze český horor v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou natočil podle novely spisovatele Ladislava Fukse (24. září 1923, Praha – 19. srpna 1994, Praha). Mezi další slavná Fuksova díla patří romány Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či poslední román Vévodkyně a kuchařka.

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.

#světovéČesko a Lidový rok: Dušičky, Samhain nebo Halloween?

#světovéČesko a Lidový rok: Dušičky, Samhain nebo Halloween?

Svátek dušiček je vzdálenou ozvěnou pohanských časů. Dřív lidé věřili, že právě na začátku listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých, dnes spíš vzpomínáme na své blízké a modlíme se za duše, dlící v očistci. A vlastně je úplně jedno, jestli podzimnímu svátku říkáme Dušičky, Halloween nebo Samhain: jejich prolínáním zkrátka vznikla tradice, stará jako lidstvo samo.

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.