ÚvodAktualityCestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce
Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Poslechněte si audio verzi článku
Co se chystá v roce 2025? Kde otevřou nové prohlídkové trasy, náplavky, muzea a cyklostezky? Které hotely vás přivítají v nové turistické sezoně a kde si užijete nejlepší koupání? Z očekávaných novinek roku 2025 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, cestovatelské kuriozity a také nápady pro rodiny s dětmi!
Seznamte se na Kudy z nudy s cestovatelskými novinkami roku 2025! Stejně jako loni a předloni vám nabízíme přehlídku toho, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. A že to někde zkrátka nestihnou a odloží slavnostní otevření na další rok? Nic se neděje, alespoň se budete mít na co těšit v roce 2026.
 

1. Praha a odložené otevření vily Karla Gotta

Plánované otevření v roce 2024 například nestihli ve vile na pražské Bertramce, kde více než polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott. Otevření jeho muzea se kvůli rozsáhlým přípravám posunulo až na polovinu roku 2025. „Chci vám náš domov ukázat tak, jak ho měl Karel rád a jak v něm žil, včetně všech důležitých detailů a zajímavostí, o které bych vás nerada ochudila. A to bohužel ještě nějakou chvíli potrvá, tedy déle, než jsme všichni předpokládali a plánovali,“ komentovala situaci zpěvákova manželka Ivana Gottová. „Věříme, že VILLA GOTT se stane místem pro vás, kteří jste ho milovali a nezapomněli na něj.“
 

2. Praha podruhé: palác Savarin, nová galerie digitálního umění a proměna Masarykova nádraží

Dominanta ulice Na Příkopě, barokní palác Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera, je po bezmála tříleté rekonstrukci hotový. Samotná rekonstrukce paláce je ovšem jen začátek. Proměnu čeká i vnitroblok, který šikovně propojí ulice Jindřišskou, Panskou a Na Příkopě s Václavským náměstím. V paláci vznikne nový vstup do metra, přístupné budou i nejhezčí interiéry, kde se dochoval holandský lustr z konce 18. století a kde za první republiky fungoval známý společenský klub. Už v lednu 2025 se má v paláci Savarin otevřít nové Mucha muzeum, jehož expozici připravuje architektka Eva Jiřičná se svým týmem ze studia AI Design.

V několik let opuštěné Staroměstské tržnici mezi ulicemi 28. října a Rytířskou by od dubna 2025 měla začít fungovat galerie digitálního umění vedená týmem Signal Festivalu. Na jaro 2025 hlásí otevření po několikaleté rekonstrukci také historická budova Muzea Prahy, a to novou high-tech výstavou Langweilova modelu Prahy. Možná už v roce 2025 se otevře nový pivovar v Libni. Podobně jako otevření vily Karla Gotta se ovšem odkládá i obnova petřínské lanovky, která se znovu rozjede patrně až v polovině roku 2026. Ještě déle bude trvat proměna Masarykova nádraží, největší v jeho historii. Kolejiště překlene unikátní platforma, která zkrátí přístup na nástupiště z okolních čtvrtí a současně nabídne novou odpočinkovou zónu, novou pobočku v areálu Masaryčky otevře Národní technické muzeum. Hotovo by mělo být v roce 2027.
 

3. Proměny měst: Sluneční ostrov, Zpívající fontána a nová náplavka

Mění se i další města. Například obyvatelé a návštěvníci Českých Budějovic se v létě 2025 dočkají Slunečního ostrova, nové relaxační zóny na Vltavě. V Písku se chystá otevření nové vycházkové trasy, která kromě známých dominant představí také nová umělecká díla a zajímavé osobnosti, spojené s městem.

Mariánských Lázních se na jaře 2025 po generální opravě znovu otevře Zpívající fontána, a v Brně by se po dlouhých průtazích měla otevřít nová náplavka na březích Svratky. Nábřeží ponese jméno architekta Ivana Rullera, který proměnu navrhl. Jde jen o první část, více než tříkilometrové nábřeží od koupaliště Riviéra přes Poříčí až k hale Rondo a železničnímu viaduktu na Uhelné ulici má být dokončeno v roce 2028. Postupnou proměnou v dalších letech budou procházet i již zčásti otevřené a přístupné Winternitzovy automatické mlýnyPardubicích.
 

4. Hrady, zámky a kláštery: Český Krumlov, Zákupy a zámek Slavkov

Vybíráte si pro své výlety hrady, zámky a církevní památky? Pak se v roce 2025 můžete těšit třeba do Českého Krumlova. Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. Po náročné několikaleté rekonstrukci na českokrumlovském zámku připravují zcela novou prohlídkovou trasu, Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky moc lidí nevidělo.

Největšími lákadly Bellarie jsou kouzelný stůl, který ze spodních pater přiváží na hostinu jídlo, či umělá jeskyně – grotta. Kdysi byly její stěny obložené perlorodkami říčními, které spolu s tlumeným osvětlením svícnů vytvářely jedinečnou světelnou podívanou. V současné době chráněné perlorodky nahradí moderní technologie s pomocí 3D tisku.

Na zámku Zákupy se chystá otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Od dubna 2025 se sem můžete přijet podívat na novou expozici o nepřístupných zámcích. Připomene třeba zámek Hrubá Skála, který slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 srovnán se zemí. Menší expozice pak ukáže, v jak dezolátním stavu byla barokní konírna před rekonstrukcí.

Miniatura Slavkovského bojiště, interaktivní model Slavkova i možnost položit otázky samotnému Napoleonovi pomocí umělé inteligence. To jsou jenom příklady lákadel, které najdete v nové expozici Bitvy tří císařů v bývalých konírnách na zámku Slavkov. Expozici by rádi otevřeli k 220. výročí bitvy v prosinci 2025.

Na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou vznikne nové kulturně kreativní centrum. Veřejnosti začne podle plánů sloužit na konci roku 2025, umožní setkávání umělců, studentů, badatelů, lidí z firem i veřejnosti nejen z Vysočiny. Proměnou prochází i klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích. Cílem je nejen zachránit kulturní dědictví, ale taky přilákat víc turistů a nabídnout jim i místním nový prostor k odpočinku. Opravenou památku by turisté mohli poprvé navštívit v roce 2027.
 

5. Muzea a galerie: Jihlava, Chotěboř a Prachatice

Střecha s terasou, nový přednáškový sál, edukační centrum a nové muzejní laboratoře, nové osvětlení i design výstavních prostor: to jsou největší změny, které chystá Oblastní galerie Vysočiny v budovách na Masarykově náměstí i na Komenského ulici v Jihlavě. Znovu otevřít by se měly na podzim 2025.

Když všechno půjde podle plánu, v Chotěboři se už v roce 2025 otevře nové muzeum. Původně sídlilo na zámku, ale před několika lety se muselo vystěhovat; pro muzejní účely se upravuje budova bývalé pošty. Jednou z očekávaných atrakcí má být virtuální realita, kde návštěvníci uvidí náměstí T. G. Masaryka tak, jak vypadalo v sedmdesátých letech minulého století. Proměnou prochází i Zámeček, jak se v Prachaticích říká Zwickerově vile naproti gymnáziu v ulici Zlatá stezka. Vlastní ji Prachatické muzeum a plánuje sem přestěhovat kompletní expozici Zlaté stezky.
 

6. Rozhledny a příroda: lom pod zámkem Jezeří, Hněvín a rozhledna u Kroměříže

Už v létě 2025 by se veřejnosti mohly otevřít brány lomu ČSA mezi Mostem a Chomutovem, kde byla v roce 2024 ukončena těžba hnědého uhlí. V takzvaném Biosafari budou k vidění pozůstatky těžby, od technických unikátů až po rekultivaci lomu. Navíc budete mít možnost prohlédnout si pomocí virtuální reality budoucí podobu areálu, kde má vzniknout rozsáhlé jezero. Na hrádku Hněvín nad Mostem by se v roce 2025 také měla znovu otevřít výletní restaurace, o rok později začne sloužit i hotel. Novinkou roku 2025 bude i rozhledna u Centra ekologické výchovy v areálu Kurovického lomu u Kroměříže: i když už dávno stojí, pro veřejnost by měla být oficiálně otevřená teprve v roce 2025.
 

7. Zážitky pro rodiny s dětmi: labyrint, lanový park a archeopark

Na jaře 2025 se znovu otevře zrcadlový labyrintMariánských Lázních. Modernizací prošel také Archeopark ve Všestarech, kde na jaře 2025 ještě zajímavěji uvidíte, jak se žilo v pravěku. Novinkou je foyer a přednáškový sál, dílny, galerie s expozicí, výstavní sál, sociální zázemí i chytré obrazovky, na kterých poběží ukázky života pravěkých domorodců a současné práce archeologů, novou expozici vyplní nálezy z výzkumu pod dálnicí D11. V Praze by se po rekonstrukci znovu mělo otevřít Planetárium ve Stromovce i se zábavním vesmírným centrem Simulatorium, další adrenalinové trasy a atrakce nabídne Lanové bludiště LandekOstravě.
 

8. Kuriozity: zubačka, středověké šachty a svítící oltář

Oprav se v roce 2025 dočká slavná zubačka, jediná ozubnicová trať v České republice z Tanvaldu do Harrachova. Samotná trať zůstane v provozu, dokud ale nebude rekonstrukce hotová, budou nostalgické jízdy z Kořenova přes Harrachov do Szklarske Poręby v Polsku zajišťovat náhradní historické vlaky.

V Jihlavě možná už v roce 2025 zpřístupní šachtu svatého Jiří, pozůstatek středověkého dolování nedaleko vrcholu Šacberku. Archeologové tu objevili pozůstatky jedinečných středověkých technologií i vstupy do původních chodeb ze 14. století. V Kutné Hoře, kde se v roce 2025 chystají oslavy třiceti let od zápisu města do UNESCO, by měla být už na jaře 2025 formou zážitkové turistiky zpřístupněna historická důlní štola Bylanka.

Možná už o Velikonocích 2025 bude v kostele svatého Šebestiána v Třemešné na Osoblažsku k vidění svítící skleněný oltář. Od roku 1929, kdy zářil naposled, byl ukrytý v boční kapli, nyní se z něj může stát zajímavé turistické lákadlo.
 

9. Nové hotely: Fairmont Golden Prague, krkonošské Dvoračky a pardubický Grand

Padesát let po svém vzniku jako luxusní hotel, po renovaci za několik milionů eur, se na jaře 2025 znovu otevře ceněná brutalistická architektonická památka, hotel Fairmont Golden Prague. Hotel dříve známý pod názvem Intercontinental stojí na Starém Městě v Praze, na začátku Pařížské ulice a na břehu řeky Vltavy.

Na rok 2025 také hlásí otevření Dvoračky, ikonická bouda západních Krkonoš, respektive nová horská chata, která vyrostla na původním místě. Starou boudu zničila dřevomorka, nová bouda by měla být zvenčí téměř identickou kopií té původní. Dvoračky vznikají na původním půdorysu, zachované zůstanou základy a jedna opěrná zeď.

Obnovy se dočkal i někdejší hotel a dnešní obchodní dům Grand, památka od architekta Josefa Gočára v centru Pardubic. Hotový by měl být v září 2025.
 

10. Koupání a cyklistika: prodloužení Baťova kanálu do Hodonína

Na rok 2025 hlásí rozšíření o nové tratě a adrenalinové prvky Trail centrum Bike Buky a BikeparkDeštném v Orlických horách, dokončení se snad dočká Stezka mechu a perníku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Po zkušební letní sezoně 2024 bude po rekonstrukci plně otevřené koupaliště CihelnaPardubicích, u Bohumína pak přivítá milovníky koupání a vodních radovánek Kališovo jezero: v létě 2025 by komfort návštěvníků měly vylepšit mola, relaxační odpočinkové plochy a přístupový chodník.

Na Baťově kanálu se rozšíří přístav ve Veselí nad Moravou, ale hlavně vzniká nová plavební komora Rohatec, čtrnáctá plavební komora na této vodní cestě a zároveň první nová komora od dob výstavby Baťova kanálu ve druhé polovině 30. let. Součástí rozsáhlých změn je i oprava jezu a úprava navazujícího koryta Radějovky. Po dokončení se splavnost kanálu prodlouží o sedm kilometrů až do Hodonína. Hotovo má být v roce 2025, prodlouženou vodní cestu turisté využijí od plavební sezony v roce 2026.
Villa Gott na Bertramce Památky

Villa Gott na Bertramce

V roce 2025 by se mělo ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, otevřít jeho muzeum.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Archeopark pravěku Všestary Památky

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Automatické mlýny v Pardubicích Památky

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.

Věda a historie není nuda: nová lanovka na pražský Petřín bude sexy kočka

Věda a historie není nuda: nová lanovka na pražský Petřín bude sexy kočka

Lanovka na pražský Petřín je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí České republiky, každý rok sveze více než milion cestujících a čeká ji velká proměna. Začala ale dřív, než se čekalo: v září 2024 trať poničily a podemlely deště, a tak Dopravní podnik provoz lanovky předčasně ukončil. Plánovaná rekonstrukce začne v březnu 2025. Obnovení provozu se předpokládá v létě 2026. Jaká bude nová lanovka?

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Za luxusními nákupy do Pařížské třídy v Praze Zážitky

Za luxusními nákupy do Pařížské třídy v Praze

Pařížská třída nenese své jméno náhodou. Ulice, která vede z pražského Staroměstského náměstí k mostu Svatopluka Čecha, byla postavena na přelomu 20. století podle vzoru pařížských bulvárů.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Zrcadlový labyrint Mariánské Lázně – dočasně uzavřeno Zážitky

Zrcadlový labyrint Mariánské Lázně – dočasně uzavřeno

Návštěva zrcadlového labyrintu je úžasným zážitkem pro děti i dospělé, a proto neváhejte a pojďte si společně zabloudit s celou svou rodinou i vy. Labyrint je do února 2025 uzavřen.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Staroměstská tržnice v Praze Památky

Staroměstská tržnice v Praze

Staroměstská tržnice byla postavena v roce 1894 jako krytá tržnice pro potřeby obyvatel Starého Města. Jedná se o památkově chráněný objekt umístěný v Pražské památkové rezervaci. V roce 2025 zde má otevřít galerie digitálního umění Signal Space.

Šachta sv. Jiří v Jihlavě Památky

Šachta sv. Jiří v Jihlavě

Šachta sv. Jiří se nachází pod vrchem Rudný v oblasti zvané Šacberk. Unikátní dílo je staré 300 let a ukazuje, jak se v 16. a 18. století snažili jihlavští havíři neúspěšně obnovit těžbu stříbra.

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz Památky

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz

Extrémní deště v září 2024 zastavily provoz lanové dráhy na Petřín a poškodily trať. Dopravní podnik se rozhodl, že lanovou dráhu nyní nebude rekonstruovat. Očekává se, že na jaře 2025 budou zahájeny práce na nové lanovce na Petřín.

Simulatorium – zábavní vesmírné centrum pražských hvězdáren Planetum Zážitky

Simulatorium – zábavní vesmírné centrum pražských hvězdáren Planetum

Toužíte přistát s raketoplánem, proletět se nad Prahou ve stíhačce, manévrovat nad měsíčním povrchem v lunárním modulu nebo řídit vozítko na Marsu a Měsíci? Přijďte si vyzkoušet jedinečné simulátory obklopené unikátní galerií podsvícených obrazů z hlubin vesmíru.

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Mistr vrcholného baroka, geniální architekt a autor nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách, to byl Kilián Ignác Dientzenhofer (1. září 1689, Praha – 18. prosince 1751, Praha). Nejtalentovanější a nejproduktivnější člen věhlasného stavitelského rodu Dientzenhoferů byl jedním z těch, kdo české krajině vtiskl její originální barokní ráz.

Bikepark v Deštné v Orlických horách Letní sporty

Bikepark v Deštné v Orlických horách

Bikepark Deštné patří mezi novější parky v Česku, k dispozici mají jezdci tři tratě jak pro začátečníky, tak pro zkušené jezdce. Další trať má vzniknout v roce 2025.

Zřícenina rozhledny na Šacberku Příroda

Zřícenina rozhledny na Šacberku

Tradice vyhlídkového místa s rozhlednou na vrcholu Rudný (též Šacberk) severně od Jihlavy sahá do roku 1854. Dnes se na místě nachází torzo rozhledny, která vyhořela v roce 1940 a do dnešních dnů nebyla obnovena. Město Jihlava však připravuje její obnovení, hotovo by mělo být do roku 2028.

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci Ubytování

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.

Kostel sv. Sebastiána v Třemešné se svítícím skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Sebastiána v Třemešné se svítícím skleněným oltářem

Farní kostel v Třemešné se zachovaným interiérem z 19. století, byl v roce 2004 prohlášen za kulturní památku ČR. Jeho bohaté movité vybavení je dokladem vysoké úrovně uměleckého řemesla, malířské a sochařské produkce na Osoblažsku. V roce 2024 zde byl nalezen unikátní mobilní skleněný oltář.

Trail centrum Bike Buky Letní sporty

Trail centrum Bike Buky

Bike Buky je rodinný trail park v Mladých Bukách. Rodinné trailcentrum nabízí velkým i malým jezdcům tři traily různých délek a obtížností. Na kopec je vyveze speciálně upravený vlek.

Sluneční ostrov na nábřeží v Českých Budějovicích Příroda

Sluneční ostrov na nábřeží v Českých Budějovicích

Nový rekreační areál u řeky Vltavy by měl v Českých Budějovicích vzniknout do léta 2025. Nabídne přírodní prostředí s řadou odpočinkových ploch, mola a zpevněný přístup do řeky.

Lanové bludiště Landek Letní sporty

Lanové bludiště Landek

Lanové bludiště Landek je nově otevřené od 11. května 2024 v areálu ostravského Landek parku v Ostravě- Petřkovicích. Je ideálním místem pro rodinné výlety, školní akce, aktivní odpočinek, zábavu a nevšední zážitky.

Pivovar v Libni Památky

Pivovar v Libni

Pražská Libeň ukrývá kulturní památky a jednou z nich je pivovar za Libeňským zámkem. Z celého pivovaru zbyla pouze pozdně barokní stavba pocházející z počátku 19. století. Po letech opuštění prochází od roku 2022 rekonstrukcí a probouzí se k novému životu kulturního a komunitního centra.

Kališovo jezero v Bohumíně Letní sporty

Kališovo jezero v Bohumíně

Kališovo jezero na okraji Bohumína nedaleko hranice s Polskem vzniklo díky těžbě písku. Koupání je možné v jeho severní části, kde těžba již skončila.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Grand Pardubice – rekonstrukce Kultura

Grand Pardubice – rekonstrukce

Funkcionalistická budova významného architekta Josefa Gočára, v níž byl jako první host přes noc ubytován prezident TGM (30. května 1931). Dnes je zde obchodní centrum, které prochází rekonstrukcí a otevře se na podzim 2025.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě Památky

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě – uzavřeno pro rekonstrukci Kultura

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě – uzavřeno pro rekonstrukci

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě sídlí ve dvou renesančních měšťanských domech v historickém centru Jihlavy a svou činností se zaměřuje především na umění od 19. století do současnosti. Z důvodu rekonstrukce je galerie do 31. 10. 2025 pro veřejnost uzavřena.

Winning Group aréna neboli Rondo v Brně Zimní sporty

Winning Group aréna neboli Rondo v Brně

Od roku 2021 přejmenovaná hala Rondo na Winning Group arénu je je víceúčelová sportovní hala s ledovým povrchem, kterou můžete nalézt na jihu brněnské městské části Staré Brno. V roce 2010 prošla náročnou modernizací, po které splňuje i ty nejnáročnější požadavky, jež jsou na moderní haly kladené.

Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě Památky

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Zámek Chotěboř Památky

Zámek Chotěboř

Raně barokní zámek italského typu s anglickým parkem v chráněném údolí řeky Doubravky. Zámek i park jsou nepřístupné.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Koupaliště Cihelna v Pardubicích Letní sporty

Koupaliště Cihelna v Pardubicích

Koupaliště Cihelna v Pardubicích prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Zkušební provoz probíhal během prázdnin 2024. V roce 2025 bude již areál běžně otevřen.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město Životní styl

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře Památky

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací školy Bylanka IV.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Josef Gočár – největší osobnost české architektury 20. století

Josef Gočár – největší osobnost české architektury 20. století

Architekt a urbanista, žák Jana Kotěry a vítěz ankety o největší osobnost české architektury 20. století: to je Josef Gočár (13. března 1880, Semín u Přelouče – 10. září 1945, Jičín). Vystřídal několik architektonických stylů, proslavil se jako autor kubistických a funkcionalistických staveb a jeho jméno bývá často spojováno často s Hradcem Králové, městem, z něhož udělal takzvaný Salon republiky.

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Veřejný přístav Veselí nad Moravou Letní sporty

Veřejný přístav Veselí nad Moravou

Přístav Veselí nad Moravou se nachází ve městě Veselím nad Moravou poblíž zámeckého parku, nedaleko cesty ve směru na Moravský Písek a Bzenec. V přístavu je možnost zapůjčení lodí, člunů a hausbótů. Lze se zde ubytovat, nechybí toalety, umývárna, sprcha a servis jízdních kol.

Brutalismus – architektura drsného betonu

Brutalismus – architektura drsného betonu

Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za nejošklivější budovy moderní éry. Brutalismus se dá zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální. Moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970, vychází z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera.

Langweilův model Prahy – nejdetailnější kartonový urbanistický model na světě

Langweilův model Prahy – nejdetailnější kartonový urbanistický model na světě

Langweilův model Prahy je ojedinělé umělecké dílo a světový unikát. Model z papírové lepenky na dřevěné konstrukci vytvořil v letech 1826–1837 Antonín Langweil, sluha Univerzitní knihovny v Klementinu. Model, který obsahuje přes dva tisíce budov historického jádra Prahy v dokonalém realistickém provedení, měří 6×3 metry a je trvale vystavený v historické budově Muzea města Prahy.

Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka pramení na Šumavě pod Černou horou v nadmořské výšce 1 172 m. Od pramene k ústí Labe u Mělníka měří 430,2 km. Rovnoběžně s hranicemi s Rakouskem protéká Lenorou, přes Soumarský most a u Mrtvého Luhu se stéká se Studenou Vltavou.

Koupaliště Riviéra Brno Letní sporty

Koupaliště Riviéra Brno

Koupaliště Riviéra se řadí mezi nejdelší koupaliště v České republice. Svým situačním rozložením je vhodné nejen pro relaxaci, ale také pro aktivně strávené chvíle v blízkosti centra Brna. Areál je vyhledávaným místem především pro své malebné prostředí v údolí řeky Svratky.

Kurovický lom u Kroměříže Letní sporty

Kurovický lom u Kroměříže

Přírodní památka Kurovický lom se nachází 1,5 km jižně od obce Kurovice, západně od vrchu Křemenná (315 m n. m.), na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dnů si zde užijete nádherné koupání.

Zpívající fontána v Mariánských lázních Památky

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Centrum ekologické výchovy v lomu Kurovice s rozhlednou Životní styl

Centrum ekologické výchovy v lomu Kurovice s rozhlednou

V Kurovickém lomu (mezi obcemi Kurovice, Tlumačov, Machová a Míškovice) naleznete Centrum ekologické výchovy s expozicí, která přibližuje historii i současnost tohoto místa, kavárnu, přednáškovou místnost i tři apartmány. Otevřít se zde má také rozhledna.

Řeka Svratka Příroda

Řeka Svratka

Řeka Svratka pramení pod Žákovou horou v nadmořské výšce 772 m. Jedná se o největší přítok Dyje a zároveň též největší řeka procházející městem Brnem. Pro vodáky je řeka sjízdná několikrát za rok, pořádají se na ní i turistická splutí a hobby závody.

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Okružní trasa Užij si umění v Písku Příroda

Okružní trasa Užij si umění v Písku

Vycházková trasa s názvem Užij si umění v Písku provede zájemce historickým centrem. Kromě známých dominant představí také osobnosti spjaté s Pískem.

Přístaviště a plavební komora Rohatec Zážitky

Přístaviště a plavební komora Rohatec

Na Baťově kanále vzniká nová plavební komora Rohatec/Sudoměřice, opravuje se i jez a navazující koryto Radějovky, které prodlouží splavný Baťův kanál o 7 km až do Hodonína. Prodlouženou mezinárodní vodní cestu tak turisté budou moci využívat od plavební sezóny v roce 2026.

Hradubická stezka mechu a perníku: cyklostezka Hradec Králové – Pardubice Letní sporty

Hradubická stezka mechu a perníku: cyklostezka Hradec Králové – Pardubice

Cyklostezka na levém břehu Labe slouží pro rekreační jízdy obyvatel i pro občasný pojezd správce toku Labe. Stezka mechu a perníku má mít celkem 23 kilometrů, dokončená by mohla být v sezóně 2025. Zatím lze využít hotové části Hradce Králové – Vysoké nad Labem a Dříteč – Němčice – Kunětická hora.

Zwickerova vila v Prachaticích Památky

Zwickerova vila v Prachaticích

Vila Zwicker z roku 1911 je ukázkou slohového eklekticismu. Od poloviny 90. let je objekt kulturní památkou. Vnitřní dispozice zůstala téměř v původním stavu. Od roku 2007 využívá budovu Prachatické muzeum.

Povrchový důl ČSA – budoucí jezero Příroda

Povrchový důl ČSA – budoucí jezero

Rozsáhlý Důl československé armády (zkráceně ČSA) se nachází pod Krušnými horami, nedaleko Mostu. Samotná těžba započala roku 1901, nyní se od těžby pomalu ustupuje, k úplnému ukončení by mělo dojít na přelomu let 2025 a 2026. V rámci rekultivace vznikne na jeho místě velké jezero.

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Dva a půl tisíce písní, dvaačtyřicet Zlatých slavíků, 32 zlatých desek a jedna diamantová, dvě ocenění Anděl a přezdívky jako Zlatý hlas Prahy nebo Božský Kája: to byl Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha), nejznámější český zpěvák.

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Prachatické muzeum Kultura

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

Městské muzeum Chotěboř v budově bývalé pošty Památky

Městské muzeum Chotěboř v budově bývalé pošty

Budova bývalé pošty se pomalu mění na Městské muzeum. To muselo opustit zámecké prostory. Když vše půjde podle plánu, bude muzeum otevřeno v roce 2025.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!