ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: parky, zahrady a přírodní zóny ve velkých městech
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: parky, zahrady a přírodní zóny ve velkých městech
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: parky, zahrady a přírodní zóny ve velkých městech

Komu se nelení, tomu se zelení – s námi se ale můžete ztratit v zeleni a lenošit třeba celý den. Našli jsme pro vás nejlepší místa pro relaxaci, pověstné zelené oázy ve velkých městech nebo při jejich okrajích, kde můžete relaxovat, odpočívat, užívat si vodu, čerstvý vzduch a tisíce odstínů zelené na každém kroku. Kde tahle báječná zelená království najdete?

1. Praha a toulky jejím zeleným límcem

Víte, že Praha patří mezi nejzelenější velkoměsta na světě? Nebudeme vás zdržovat žebříčky, počtem hektarů či podílem zelených ploch a stromů v městské vegetaci, ale je jich opravdu hodně. Když máte jen pár hodin, vždy je po ruce Petřín či Stromovka s případným prodloužením procházky přes Vltavu a Císařský ostrov – mimochodem největší z pražských ostrovů – do Botanické zahrady v Troji. Přírodním pokladem je i Krčský les: oficiální název rozsáhlé a souvisle zalesněné plochy s hustou sítí stezek a pěšin pro běžce i cyklisty zní Kunraticko-michelský les, důležitější ale je, že leží jen pár minut pěšky od stanice metra Kačerov.

Pokud ale máte čas třeba půl dne a chuť na delší procházku, vydejte se do přírodních parků na okrajích hlavního města. Dobrou volnou je třeba Klánovický les anebo přírodní rezervace Šance u Točné s Břežanským údolím, blízkým oppidem Závist a rozhlednou. Přírodním parkem Botič – Milíčov pohodlně dojdete od Hostivařské přehrady k Dendrologické zahradě, Průhonickému parku a do Milíčovského lesa s několika rybníky. Mezi skryté a málo známé poklady Prahy patří Radotínské údolí a stará mlýnská cesta podél Radotínského potoka, Barrandovské skály a Chuchelský háj, přírodní parky Rokytka a Říčanka s několika rybníky, a také Dívčí hrady s hradištěm Děvín, Prokopským údolím a rezervací koní Převalského. Krásné výhledy na město a neméně krásné zážitky zaručeny!
 

2. Středočeský kraj a výlety podél řek a potoků

Příroda nemá hranice, a tak když se z Prahy vydáte na procházku do přírodní rezervace Údolí Únětického potoka, stěží postřehnete, kde se mění v přírodní rezervaci Roztocký háj – Tiché údolí; ta už ale leží ve středních Čechách. Kam se vypravit za zelení ve městech Středočeského kraje? U Kolína se projděte Veltrubským luhem, u Kutné Hory vás údolí říčky Vrchlice dovede po naučné stezce až k vodopádům pod hrází Velkého rybníka. Z Nymburka se můžete podél Labe vydat do Ostré a najít si klidné místo v bylinných zahradách centra Botanicus, zajímavé může být také pěší seznámení s Kerskem, zvláštním lesním městečkem, které proslavil Bohumil Hrabal. Další příjemná procházka vede z Berouna po naučné stezce a cyklostezce Po stopách českých králů podél Berounky, jedním směrem k lomu Alkazar a přes Srbsko do Karlštejna, opačným směrem do Nižboru.
 

3. Jihočeský kraj a toulky ptačím rájem i tajemným lesem

Největší park v Českých Budějovicích se jmenuje Stromovka. Má hned několik výhod: neleží v centru města, takže ani dětské hřiště nebývá plné, ale zato sem vede cyklostezka. Stromovka je protkaná spoustou stezek a pěšin, zajezdíte si tu na kole i na bruslích, můžete se ale jen tak procházet a odpočívat na lavičkách nebo v trávě. Pokud by vám Stromovka k relaxaci nestačila, můžete se vydat na procházku k sídlišti Máj: západně od něj se do dálky táhne tajemný les Bor, severně pak objevíte rozsáhlou přírodní rezervaci Vrbenské rybníky. Chcete se lépe seznámit s jejími ptačími obyvateli? Než se vydáte na naučnou stezku, stáhněte si zábavnou aplikaci pro rozšířenou realitu Ptactvo Vrbenských rybníků. V Jihočeském kraji nesmíme opomenout Lipenskou přehradu, neboli české moře. Kolem ní vede takzvaná cyklistická magistrála, která není nikterak náročná a propujeje městečka v okolí. 
 

4. Plzeňský kraj, Plzeň a Bolevecké rybníky

Město Plzeň leží na soutoku čtyř řek, a tak o výlety do přírody není nouze. Ke krátké procházce stačí Mlýnská strouha nebo parky kolem historického centra, pokud ale máte víc času, vydejte se ven  třeba do Borského parku s Trnkovým pomníkem Ruka anebo k Boleveckým rybníkům na severním okraji Plzně. Řada z nich vznikla už v polovině 15. století, jsou snadno dostupné městskou hromadnou dopravou a pro Plzeňáky jsou vyhlášeným místem k trávení volného času. V létě rybníky lákají ke koupání, zejména pak pláž Ostende u Velkého boleveckého rybníka. Okolím vede síť cyklostezek a turistických tras, najdete tu i stezky pro inline bruslení a dva bezbariérové okruhy pro vozíčkáře i kočárky. Můžete se vydat také do arboreta Sofronka anebo o kousek dál kolem kolomazné pece až na rozhlednu Krkavec.
 

5. Karlovarský kraj a lázeňské lesy a parky

O krásnou zeleň není v Karlovarském kraji nouze: přesvědčte se o tom v parkově upravených Mariánských Lázních a Františkových Lázních a v jejich okolí, například v lesoparku s rybníkem Amerika. Také v Karlových Varech jsou zeleným pokladem lázeňské lesy, které město obklopují, s řadou zajímavých odpočinkových zastavení, vyhlídek a pomníků. Mezi nimi hraje prim neogotická Goethova vyhlídka. Nejstarší a nejvýše položená karlovarská vyhlídka byla na vrchu Věčného života otevřena už v roce 1889, otvírá se z ní výhled na Krušné hory, Slavkovský les a Doupovské hory, a kromě toho tu funguje i kavárna a přes 300 metrů dlouhý zip-line. Oblíbeným výletním místem lázeňských hostů je i obora Svatý Linhart s oddělenými výběhy jelenů, daňků a divokých prasat. Pozorovat je můžete ze soustavy můstků, které místy vedou až v šestimetrové výšce, o další zábavu se postará přírodní lanové centrum. Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos, které se přezdívá český Yellowstone. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách.
 

6. Ústecký kraj a vyhlídky všemi směry

Kopcovitá krajina Ústeckého kraje nabízí řady vyhlídek a nevyhnete se jim ani při procházkách parky a lesoparky. Třeba v krajském městě Ústí nad Labem oceníte výhledy ze Střekovské vyhlídky nebo od výletního zámečku Větruše. Odkud můžete procházku protáhnout po naučné stezce, která vede po úbočí kopců lemujících Labe k Vaňovskému vodopádu a skalnímu útvaru Vrkoč. Pokud vyhledáváte samotu, hezkým cílem procházek je rekultivovaná krajina jižně od jezera Milada. Zajímavým tipem pro návštěvníky Mostu pak je Ressl, nejvyšší z kopců obklopující město a zároveň nejzápadnější vrchol Českého středohoří. Převyšuje mnohem známější Hněvín, sice jen o šest metrů, ale zato tu objevíte koupaliště a spousty cest, stezek a pěšin, kde si na své přijdou pěší, běžci i cyklisté. 
 

7. Liberecký kraj a sochy a vzpomínky z Liberce

Jste v Liberci a hledáte místo, kde si odpočinout v náruči přírody? Vyzkoušejte Park Budyšínská s lipovou alejí a Zahradou vzpomínek. Navštívit můžete i nejstarší botanickou zahradu v České republice anebo lesopark Králův Háj u vodní nádrže Harcov (ta je aktuálně kvůli rekonstrukci vypuštěna); přes ten vede zajímavá turistická trasa za sochami ze 60. až 80. let 20. století, která vás seznámí se spoustou dalších menších libereckých parků. Pokud se vypravíte do parku u zoologické zahrady, můžete lesem vystoupat až na Libereckou výšinu. Stavba ve stylu středověkého hradu slouží jako rozhledna a hotel s restaurací.

Pokud vám nevadí kopce, spousty vycházkových tras nabízí samozřejmě Ještěd, zajímavou trasu objevíte také v místní části Vesec: začíná tu naučná stezka Vesecké údolí, která vede okrajovými částmi města kolem Veseckého rybníka. Neměří ani tři kilometry, ale za rybníkem začíná další, tentokrát okružní naučná stezka Mojžíšův pramen – Císařský kámen, která vám procházku lesy kolem rušného města příhodně prodlouží.
 

8. Královéhradecký kraj a cesty lesy u Hradce Králové

Hradci Králové si nemusíte dlouho lámat hlavu, kam se vypravit do zeleně: největším parkem v centru města jsou Jiráskovy sady, k dlouhým procházkám a výletům pěšky, na kole i in-linech jsou přímo stvořené Hradecké městské lesy. V majetku města jsou již od začátku 14. století a díky rozloze 3800 hektarů v jejich nitru najdete spousty zajímavých míst. Zdaleka nejde jen o množství turistických a naučných stezek, cyklotras, stezek pro in-line bruslení a hipotras, jsou tu i veřejná ohniště a odpočinková místa, Mazurova chalupa s občerstvením a pohádkovou stezkou, socha sv. Huberta či rybníky a nádrže; ke koupání je ideální hlavně Biřička a Stříbrný rybníkkempem. Rodiny s dětmi v lesích objeví síťový Park Na Větvi, dřevěné rytířské hradiště a také vodnickou nebo planetární stezku, v místech zvaných Na Plachtě si navíc prohlédnete rezervaci divokých koní.
 

9. Pardubický kraj a Klášterní zahrady v Litomyšli

Litomyšli, rodišti světoznámého skladatele Bedřicha Smetany, objevíte u bývalého piaristického kláštera okrasné Klášterní zahrady. Jestliže si budete chtít na chvíli odpočinout po návštěvě zámeckého návrší, lepší místo nenajdete. Park obklopený řadou památek vznikl v roce 2000 podle projektu Zdeňka Sendlera, Radko Květa a Václava Babky. Ze zahrad je krásný výhled na centrum města, k odpočinku lákají travnaté terasy, schodiště i lavičky, atmosféru doplňuje kavárna, tiše znějící hudba a bazén s mlhovištěm a sochami Olbrama Zoubka. Pokud čas není vaším pánem, počkejte, až se setmí: večerní atmosféru Klášterních zahrad podtrhuje i osvětlení celého prostoru.
 

10. Vysočina a parky podél jihlavských hradeb

Jihlavě je oblíbeným cílem dlouhých procházek lesopark Heulos s dětskými hřišti, odpočinkovými zónami a trasami pro cyklisty a in-line bruslení. Řeka Jihlávka ho dělí na Malý a Velký Heulos. Malý Heulos je s rokem založení 1824 vůbec nejstarší přírodní sad v Jihlavě a z mnoha míst se otvírají vyhlídky na areál zoologické zahrady na protějším břehu říčky. Nad Velkým Heulosem vás pak zaujme trojkřídlá budova zvaná Hrádek / Heulos, která v lecčems připomíná středověké hrady řádu německých rytířů. Byla postavena v letech 1941–1944 ve starogermánském stylu podle projektu architekta Fritze G. Wintera a za války sloužila jako elitní škola Hitlerjugend.

Z Malého Heulosu se dostanete na dochovaný úsek jihlavských hradeb. Z pěti bran se sice dochovala jen jediná, Brána Matky Boží, ale hradby lemuje parkově upravený parkán. Snadno tak můžete obejít historické centrum města a přecházet z jednoho parku do druhého: z Václavského parkánu na Hradební parkán a přes Hradební příkop do parku Gustava Mahlera, do Smetanových sadů a parku Jana Masaryka. Když pak projdete pár uliček, znovu se ocitnete v Malém Heulosu a můžete si celý okruh zopakovat.
 

11. Jihomoravský kraj a brněnský park Lužánky

Rozsáhlá obora Holednározhlednou, okolí Brněnské přehradyhradem Veveří, Mariánské údolíbobovou dráhou, lesnický park Podkomorské lesy (kde se mimochodem odehrává Mrštíkova Pohádka máje) anebo Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity: pokud si v Brně chcete užít výlet do přírody, rozhodně je z čeho vybírat, a nemusíte cestovat nikam daleko. Jen pár zastávek tramvají od centra ale objevíte historický poklad mezi všemi tuzemskými plochami zeleně: Lužánky totiž byly jedním z prvních veřejných parků ve střední Evropě a vůbec prvním veřejným parkem v zemích Koruny české. Otevřeny byly v roce 1786, šlo o bývalou jezuitskou zahradu a dnes se rozkládají na ploše 22 hektarů. Díky řadě sportovišť, velkému dětskému hřišti, umělému potůčku s rybkami a dopravnímu hřišti patří k nejvyhledávanějším zeleným plochám ve městě.
 

12. Zlínský kraj a Tlustá hora u Zlína

firma Tomáše Bati měla vlastní zahradní oddělení a architekt F. L. Gahura pracoval na koncepci Zlína, kdy město projektoval jako továrnu v zahradách. V centru města najdete několik menších parků, například park Komenského, který nabízí jak odpočinek ve stínu stromů, tak řadu herních prvků. Pokud ale máte víc času, vypravte se na Stezku zdraví, která se vine po svazích Tlusté hory. Kromě hlavní stezky pro rodinné výlety a vycházky tu najdete spousty neznačených cest a pěšinek i několik míst se cvičebními prvky pro posilování. Další zajímavá trasa míří kolem Lesního hřbitova na kopec Barabáš s krásnými výhledy na město, v zalesněných kopcích také objevíte torzo zlínského hradu. Navštívit můžete i nedaleké lázně Luhačovice v malebně upraveném údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů, případně se vypravte do Zoo Zlín. Navázala totiž na soukromou zoologickou zahradu, kterou v zámeckém parku u zámku Lešná založil na začátku 20. století hrabě Josef Karel Seilern, a bez nadsázky patří k nejkrásnějším místům celé Moravy. V rozsáhlém areálu můžete strávit celý den a stále bude co objevovat. 
 

13. Olomoucký kraj a prstenec parků kolem Olomouce

K historickým a kulturním klenotům Olomouce patří zdejší parky. První parkový prostor nazvaný Rudolfova alej se stal oblíbeným místem vycházek místních obyvatel už ve 20. letech 19. století. Tradice přetrvala a dnes historické centrum obepíná široký zelený prstenec parkově upravených ploch. Jsou to Smetanovy sady s areálem Výstaviště Flora Olomouc a hlavní alejí, která měří 710 metrů. Z jedné strany na ně navazují Čechovy sady, projít si můžete i sbírkové skleníky, palmový, kaktusový, tropický a subtropický. Procházka může pokračovat dál do Bezručových sadů, kde je Botanická zahrada se Zahradou smyslů, expozicí pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, a rozárium. Cestou navíc objevíte kolonádu s dobovou restaurací a kavárnou, hudební altánek, jezírko, cyklistické a in-line stezky i dětská hřiště.
 

14. Moravskoslezský kraj a zelené srdce Ostravy

Zelenější, než byste čekali: taková je Ostrava. Přímo v centru města na břehu Ostravice se rozkládají Komenského sady, s plochou více než 30 hektarů jeden z největších parků u nás. Kromě stezek pro pěší vede přes park také cyklostezka a dráha pro in-line bruslaře, nechybí ani dětské hřiště. V cestě zelení pokračujte po revitalizovaném Havlíčkově nábřeží; tady objevíte ovocný sad, dřevěné terasy a designové osvětlení. Hned za řekou se také můžete projít okolím Slezskoostravského hradu, jižně od města pak čekají rozsáhlé louky, lužní lesy a mokřady chráněné krajinné oblasti Poodří; oblíbené jsou například trasy kolem Proskovic.

Pokud ale chcete vidět něco, co jinde v Česku není, musíte na haldy, uměle vytvořené kopce. Vznikly díky milionům tun odpadu z okolních dolů a nejznámější z nich je halda Ema, z níž se otvírá výhled na centrum města i vrcholky Beskyd. A pokud chcete bydlet v přírodě, vyzkoušejte kemp téměř uprostřed města v Landek Parku přímo u Hornického muzea.
Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Pardubice

Pardubice

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Jihlava

Jihlava

Na rozhraní Čech a Moravy se rozkládá padesátitisícové město s bohatou historií. Jihlava okouzlí sakrálními památkami, tajuplným podzemím i zábavou pro rodiny s dětmi.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Průhonice

Průhonice

Průhonice leží jižně od Prahy v těsné blízkosti dálnice D1, před hlukem je chrání uměle navršený zemní val Michovka. Zámecká věž vám prozradí, kde musíte hledat největší zajímavost: slavný Průhonický park v údolí Botiče s řadou domácích i cizokrajných dřevin.

Beroun

Beroun

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.