ÚvodAktualityNejvětší, nejrozsáhlejší, nejvyšší: naše hrady a jejich rekordy
Největší, nejrozsáhlejší, nejvyšší: naše hrady a jejich rekordy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Největší, nejrozsáhlejší, nejvyšší: naše hrady a jejich rekordy

Poslechněte si audio verzi článku
Průvodci na mnoha hradech a zámcích rádi používají slova největší a nejrozsáhlejší, ale kde mají pravdu a kde ne? Jaké rekordy a prvenství drží hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, a jak na tom jsou ve srovnání se svými konkurenty ve světě? Pojďte to prozkoumat s Kudy z nudy!
U hradů a zámků se dá přesně spočítat spousta věcí, například místnosti a schodiště, věže, brány, nádvoří nebo návštěvnost. Na Kudy z nudy proto sice dobře známe nejnavštěvovanější hrady a zámky České republiky, ale s dalšími žebříčky to zdaleka tak jasné není. Které hrady a zámky jsou nejrozsáhlejší a největší? Na rovinu: záleží na tom, co se do rozlohy areálů započítává. Někdy to jsou jen budovy, hradby a nádvoří, ale k docela jiným výsledkům se dojde se zahradami a stavbami, které stojí stranou – s letohrádky, vilami, míčovnami či oranžeriemi. Zkrátka najít rekordmany mezi šlechtickými sídly je docela oříšek.
 

Pražský hrad

Symbol českého státu, nejvýznamnější česká památka a zároveň sídlo českých panovníků a prezidentů má své prvenství potvrzené přímo Guinnessovou knihou rekordů. Podle ní je Pražský hrad s úctyhodnou rozlohou přes 70 tisíc metrů čtverečních největším souvislým hradním komplexem na světě, a také největším doposud obývaným hradem na světě, větším než anglický Windsor; ten má rozlohu udávanou od 45 do 54 tisíc metrů čtverečních. Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů, kde se mísí románský sloh, gotika, renesance i baroko, úpravy známého slovinského architekta Jože Plečnika z období první republiky i nejnovější doplňky z přelomu tisíciletí. Pražský hrad je také zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


 

Hrad a zámek Český Krumlov

Díky rozloze přes 60 tisíc metrů čtverečních patří druhá příčka hradu a zámku v Českém Krumlově. Ten je podobně jako Pražský hrad zapsaný mezi památkami UNESCO, a dokonce má pět nádvoří. Sídlily tu rody pánů z Krumlova, poté Rožmberkové, Eggenberkové i Schwarzenberkové. Rozlehlým areálem se zahradami prochází několik prohlídkových tras, k největším klenotům patří barokní zámecké divadlo s téměř kompletně dochovaným souborem dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky.


 

Hrady Hukvaldy, Helfštýn a Rabí

Titul největší hradní zříceniny v rámci celé České republiky drží hrad Hukvaldy. Areál má rozlohu téměř dva hektary a táhne se po hřebenu kopce nad obcí Hukvaldy v délce téměř 300 metrů. Jen o málo menší je hrad Helfštýn s rozlohou 1,95 hektaru. Hrad prošel rukama několika šlechtických rodů včetně Pernštejnů či Dietrichsteinů, za nedávnou rekonstrukci renesančního paláce získal atelier-r několik cen.

Třetí nejrozsáhlejší mezi hrady – ovšem největší hradní zříceninou v Čechách – je hrad Rabí. V dobách své největší slávy býval ještě o hodně větší, dnes má rozsáhlá hradní zřícenina asi 1,5 hektaru. Kdybyste ale poctivě obešli všechny budovy a hradby s dělovými baštami, ušli byste zhruba tři kilometry.


 

Další hradní velikáni

V žebříčcích nejrozsáhlejších hradů, které bojují o zařazení do první desítky, se objevují i další jména. Mezi skutečné obry patří třeba hrad Špilberk v Brně, hrad Pernštejn s obnovenou Vrchnostenskou zahradou, hrad a zámek v Jindřichově Hradci anebo hrad Svojanov, který nechal ve 13. století postavit král Přemysl Otakar II. Určitě znáte i další místa, která by si zasloužila své místo ve výčtu největších hradů – namátkou hrady Potštejn, Veveří, Landštejn a Kunětická hora, zámek Pardubice anebo vodní hrad Švihov. Dodejme ale, že každý žebříček se dá zpochybnit a žádný není a nebude univerzální.


 

Nejstarší a nejvýše položené hrady

Titulem nejstaršího známého kamenného hradu na území České republiky se pyšní Přimda. Vznikla kolem roku 1121 za vlády Vladislava I. a navíc stojí docela vysoko, na stejnojmenném kopci Přimda v nadmořské výšce 848 metrů. Vůbec nejvýše položeným hradem v České republice ovšem je Vítkův hrádek zvaný také Vítkův kámen. Najdete ho na Lipensku v nadmořské výšce 1 035 metrů. O něco níž leží zbytky hradu Kunžvart (1032 m), Pustý hrádek u Kašperku (920 m) a samotný Kašperk (886 m). Královstvím vysoko položených hradů je Slezsko a pohoří Hrubý Jeseník, kde v nadmořské výšce asi 900 metrů stojí zříceniny hradů Quinburk a Koberštejn, o pár desítek metrů níž pod vrcholkem Zámecké hory (854 m) s vyhlídkovou věží pak stojí zřícenina hradu Fürstenwalde. Nejvýše položeným hradem na Moravě je patrně zřícenina hradu Rabštejn (803 m) na Rýmařovsku.


 

A jak na tom jsme ve srovnání se světem?

Zřejmě největší hrad, palác či zámek na světě je čínské Zakázané město s celkovou výměrou 720 000 metrů čtverečních. Jen o málo menší je turecký Palác Topkapi (700 000 metrů čtverečních), následovaný rumunským Palácem Parlamentu (330 000 metrů čtverečních), polským hradem Malbork (asi 250 000 metrů čtverečních), vídeňským Hofburgem (240 000 metrů čtverečních), ruským Zimním palácem (233 000 metrů čtverečních), pařížským Louvrem (210 000 metrů čtverečních) a palácem brunejského sultána Istana Nurul Iman (200 000 metrů čtverečních) na severním pobřeží ostrova Borneo.
 
Největší hradní komplex na světě – Pražský hrad

Největší hradní komplex na světě – Pražský hrad

Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m²; největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů. Rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb, které jsou z velké části přístupné veřejnosti, byl tvořen v průběhu jedenácti století v rozmanitých architektonických slozích – od románských staveb z 10. století po high-tech oranžerii česko-britské architektky Evy Jiřičné v Královské zahradě.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Nejrozsáhlejší zřícenina v Česku – hrad Hukvaldy na Moravě

Nejrozsáhlejší zřícenina v Česku – hrad Hukvaldy na Moravě

Hukvaldy jsou největší zříceninou hradu v celé České republice. Rozloha areálu je téměř 2 ha a jeho délka více než 300 m. Mohutné opevnění z poloviny 13. století odolalo řadě útoků a obléhání. Hlavní funkcí hradu bylo chránit obchodní stezku spojující Olomouc s polským Krakovem.

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách – hrad Rabí na Šumavě

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách – hrad Rabí na Šumavě

Rabí je nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách, avšak nikoli v celém Česku. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.

100 tipů na výlet na zámek –  pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků.

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Seřadit česká města podle rozlohy nebo počtu obyvatel není žádná věda, ale co kdybychom se pokusili sestavit žebříček těch nejstarších? Komu bude patřit první místo a která města se snaží dokázat, že nejvyšší stupínek patří právě jim?

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách Památky

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

100 tipů na výlet na hrady, tvrze a zříceniny v Česku

100 tipů na výlet na hrady, tvrze a zříceniny v Česku

Hrady, tvrze a hradní zříceniny jsou němými svědky naší historie, kultury, bitev i rozmachu. Kam se vydat na zajímavý výlet vám poradí náš výběr tipů pro inspiraci na cestování ve dvou, s dětmi nebo s kamarády.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy Památky

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Poznejte naši moderní architektura od secese k dnešku. Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu. Objevujte nejnovější počiny, obrovskou plejádu architektů, legendární stavby české moderní architektury a kvalitní současnou architekturu v našich městech a regionech.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku Památky

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Nejvýše položený hrad v České republice – hrad Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Nejvýše položený hrad v České republice – hrad Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách se nachází na Svatotomášském pohoří v nadmořské výšce 1053 metrů. Lidé se mohou potěšit výhledem z rozhledny, odkud uvidí Novohradské hory, Šumavu, za dobrého počasí Alpy.

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Z hradu se otevírá vynikající rozhled do okolí.